Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych w regonie [foto] [video]


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca. W naszym regonie obyły się skromne obchody przygotowane przez środowiska patriotyczne.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe. Inicjatorem jego ustanowienia był śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, który stosowny projekt złożył w Sejmie w lutym 2010 roku. Proponował zarazem, by jego obchody wyznaczyć na 1 marca, na pamiątkę dnia w 1951 r., kiedy to w piwnicy więzienia mokotowskiego stracono wybitnych oficerów, członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, ostatniej ogólnopolskiej struktury niepodległościowej, wywodzącej się bezpośrednio z Polskiego Państwa Podziemnego, z Armii Krajowej.

3 lutego 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jak napisano w tekście ustawy, poświęcony jest on „bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Największe wydarzenia odbyły się w Chojnie i Dębnie. Pod chojeńskim ratuszem pamięć Żołnierzy Wyklętych" uczcili fani Pogoni Szczecin fanclub FCH92. W centrum miasta pojawił się transparent i odpalono pirotechnikę. W Dębnie miały miejsce gminne obchody z udziałem Burmistrza Grzegorza Kulbickiego oraz lokalnych szkół. 


Z kolei miasto Gryfino przygotowało między innym Bieg Tropem Wilczym który wystartuje 5 marca o godzinie 12:00. Bieg odbędzie się w Parku Miejskim im. Stanisławy Siarkiewicz w Gryfinie. O godzinie 11:00 odbędzie się start Nordic Walking. To już druga edycja tej imprezy w Gryfinie. Dystans do pokonania to 1963 metry - data śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z Dębna. 


Czytaj więcej:
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza