Co zatruło ryby w Odrze? Jest raport końcowy z badań katastrofy ekologicznej.Blisko 200 stron liczy raport na temat przyczyny ekologicznej na Odrze do której doszło na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku. Zespół do spraw sytuacji w Odrze nie wskazał jednej konkretnej przyczyny, a kilka... 

Zespół naukowców i ekspertów powołany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wskazuje jednej, konkretnej przyczyny, a raczej cały szereg czynników, które przyczyniły się do zakwitu złotych alg i śmierci tysięcy ryb. 

- Można przypuszczać, że (…) może w przyszłości dojść do podobnych sytuacji - podsumowali eksperci i naukowcy.

W ubiegłym roku z rzeki wyłowiono setki ton martwych ryb. W akcje zaangażowane były setki osób. Po wielu tygodniach wykryto, że przyczyną ich śmierci był zakwit tzw. złotych alg, które z reguły nie występują w słodkich wodach. Do tej pory nie ustalono jednak dlaczego złote algi pojawiły się w Odrze.

Autorzy raportu nie wskazują jednej konkretnej przyczyny a raczej szereg czynników, to między innymi susza, niski stan wody i zrzuty przemysłowe nieczystości. 

- Skumulowanie czynników, takich jak dostępność biogenów, wysoka temperatura wody, spowolniony przepływ, długotrwale utrzymujący się brak opadów, skutkujący niskimi stanami wód oraz podwyższona przewodność, mogą stanowić czynniki potencjalnie inicjujące pojawienie się masowych zakwitów glonów, w tym w szczególności Prymnesium parvum - czytamy w raporcie.

Eksperci i naukowcy nie wykluczają, że do podobny zdarzeń może dochodzić przyszłości. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza