Zorza polarna widziana z... Nawodnej. Zobacz zdjęcia przesłane przez naszego czytelnika [foto]


Zorza polarna to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne. Powstaje ona na skutek burz magnetycznych na Słońcu, które wyrzucają w kierunku naszej planety ogromne ilości naładowanych cząsteczek. Cząsteczki te natrafiają na atmosferę i magnetosferę ziemską, pobudzając wodór i azot, w wyniku czego możemy podziwiać ten nadzwyczajny spektakl.

Takie zjawisko można było podziwiać ostatniej nocy w... Nawodnej, miejscowości w gminie Chojna. Niesamowite zdjęcia otrzymaliśmy od naszego czytelnika. 

- Wyszedłem na podwórko po tym jak starszy brat mi powiedział że mogą w naszym kraju wystąpić zorze Polarne przez dużą burze magnetyczną G4 która wystąpiła dzień wcześniej na Słońcu. Pierwsze co zobaczyłem to jasne obłoki na niebie jakby chmury ale były zbyt jasne i po pewnym czasie znikały. Pojawiały się w różnych miejscach na niebie, nie czekając długo wziąłem telefon i pojechałem z dala od wioski na okoliczną polane gdzie nie przeszkadzało światło latarni do obserwacji nieba. Zgasiłem samochód, ustawiłem w telefonie tryb pro aparatu,ISO na 1250, focus zwiększyłem na maxa, white balance na auto i shutter speed na 30. Wycelowałem w te obłoki na niebie i ustabilizowałem telefon.    Gdy wykonałem pierwsze zdjęcie ukazało się piękno zorzy polarnej. Następnie zrobiłem jeszcze kilka fotek dopóki zjawisko nie ustąpiło - powiedział nam autor zdjęć, Pan Piotr. 
fot. Czytelnik Piotr 

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza