7,3 mln zł dla 11 gmin w programie Ciepłe Mieszkanie [foto]


Dzięki ponad 7,3 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie z programu Ciepłe Mieszkanie na terenie 11 gmin zostanie zlikwidowanych 313 nieekologicznych pieców. Najwięcej: 200 – w Policach. Dziś Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie w obecności Posła Leszka Dobrzyńskiego i Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego przekazał samorządowcom umowy dofinansowania.

- Ciepłe Mieszkanie to program, który jest realizowany przez szczeciński Fundusz we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem w skali kraju jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń przez wymianę pieców w co najmiej 80 tysiącach mieszkań w budynkach wielorodzinnych – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Kolejne gminy ze wsparciem

Przyznane przez Fundusz dofinansowanie w wysokości 7,31 mln zł pozwoli na wymianę 313 nieekologicznych źródeł ciepła i trafi do gmin: Police (5 mln 145 tys. zł; 200 mieszkań), Moryń (430 tys. zł, 20 mieszkań), Chojna (360 tys. zł, 20 mieszkań), Resko (330 tys. zł, 12 mieszkań), Lipiany (322,5 tys. zł, 15 mieszkań), Stara Dąbrowa (202,5 tys. zł, 10 mieszkań), Trzebiatów (132,5 tys. zł, 6 mieszkań), Warnice (120 tys. zł, 17 mieszkań), Pyrzyce (92,5 tys. zł, 4 mieszkania), Myślibórz (80 tys. zł, 4 mieszkania) oraz Bielice (97,5 tys. zł, 5 mieszkań).

Dofinansowanie na nowe źródło ciepła, okna i wentylację

Program Ciepłe Mieszkanie pozwala uzyskać wsparcie na montaż kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła albo podłączenia lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dofinansowanie można otrzymać także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sfinansować można również koszt przygotowania projektu inwestycji.

Nawet 37,5 tys. zł dotacji

Wysokość dotacji na jedno mieszkanie to – w zależności od dochodów w przeliczeniu na członka rodziny – od 15 do 37,5 tys. zł. W pierwszym poziomie dofinansowania – przy rocznych dochodach do 120 tys. zł – wsparcie wynosi 30%, maksymalnie 15 tys. zł na 1 mieszkanie. Poziom podwyższony dotyczy mieszkańców, których dochód na osobę nie przekracza 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym, a wsparcie wynosi do 60% kosztów, maksymalnie 25 tys. zł. O dotację w poziomie najwyższym mogą aplikować lokatorzy, których dochody to 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1260 zł w gospodarstwie wieloosobowym. Dofinansowanie wynosi nawet 90% kosztów - 37,5 tys. zł na mieszkanie.

Już 21 mln zł dla samorządów

To kolejne umowy dofinansowania, zawarte przez Fundusz z samorządami w ramach programu Ciepłe Mieszkanie. Łącznie z podpisanymi wcześniej – do 27 gmin z całego regionu trafi łącznie ponad 21 mln zł. Środki pozwolą na montaż nowych źródeł ciepła w 888 mieszkaniach.Szczegółowe informacje na temat programu Ciepłe Mieszkanie można znaleźć na stronie: https://wfos.szczecin.pl/cieple-mieszkanie/o-programie/
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza