Spotkanie autorskie z Andrzejem Szelążkiem

W środę 17 maja o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Chojnie obędzie się spotkanie autorskie Andrzeja Szelążka. Okazją do spotkania jest wznowienie książki „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia”. Przypomnijmy, że w książce znalazły się wysłuchane i spisane wspomnienia osób, które po II wojnie światowej zamieszkały na Ziemi Szczecińskiej, w szczególności na terenach powiatów; gryfińskiego, pyrzyckiego i myśliborskiego. Inspiracją do gromadzenia przez Andrzeja Szelążka materiałów i napisania książki były spotkania z członkami Związku Dzieci Wojny.

Andrzej Szelążek to leśnik w trzecim pokoleniu. Absolwent Technikum Leśnego w Rzepinie i Akademii Rolniczej Wydziału Leśnego w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w Nadleśnictwie Mieszkowice jako Podleśniczy, Leśniczy, Główny Inżynier, Zastępca Nadleśniczego. Od roku 2016 jako Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz. Obecnie Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

W wywiadzie opublikowanym 24 grudnia 2022 roku na łamach naszego portalu został opublikowany wywiad z autorem. Przypomnijmy fragment wywiadu, w którym w taki oto sposób Andrzej Szelążek odniósł się do pomysłu wznowienia książki „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia”:

Panie Andrzeju, książka „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia” została bardzo życzliwie przyjęta, wzbudziła dużo ciekawości i jeszcze mocniej utwierdziła w przekonaniu, że pomimo upływającego czasu wspomnienia – historie przedwojenne, II wojenne, losy przesiedlanych na ziemie zachodnie Polaków po 1945 roku wzbudzają autentyczną ciekawość i wzbogacają wiedzę. Dobra wiadomość jest taka, że wkrótce wznowienie książki. Dlaczego dopisał pan dodatkowy rozdział do swojej książki?

Dlaczego ten rozdział napisałem, a właściwie dopisałem do już powstałej książki? Między innymi dlatego, że w tym roku, w lutym wybuchła wojna na Ukrainie. Różnego rodzaju opisy tego, co tam się dzieje, co wyrabiają żołnierze rosyjscy, tam na Ukrainie, przypomniało mi historię, która wydarzyła się w Milczycach. W 1941 roku Sowieci dokonali tam okrutnego mordu na Polakach. Była to zbrodnia, która dziś jest zapomniana, a powinna zostać ocalona od zapomnienia. Wydarzenia tej zbrodni zostały zapisane w pamięci obecnych mieszkańców Lipnej, Brwic, Zielina, Krajnika, Wronczy, Trzcińska-Zdroju, czy Chojny, bo do tych miejscowości zostali przesiedleni mieszkańcy Milczyc. W miejscowości Lipna koło Gozdnicy kilka lat temu został wybudowany pomnik poświęcony ofiarom tego mordu. Mieszkańcy tych miejscowości stracili swoich bliskich. Milczyce przed II wojną były miejscowością zamieszkałą przez Polaków. Mój dziadek był tam leśniczym. Natomiast mój ojciec, w czasie tej tragedii, miał dwanaście lat. Był jeszcze dzieckiem. Wśród zamordowanych tamtego dnia 1941 roku, był ksiądz wikariusz – Antoni Piróg. Oprócz męczeńskiej śmierci Księdza Piroga zginęło jeszcze siedemdziesięciu niewinnych mieszkańców. Z zapisków, które przetrwały, w pamięci pana Zbigniewa Przytacznika wynika, że zostało zamordowanych siedemdziesiąt osób. Natomiast na pomniku w Lipnej zostało upamiętnionych dwudziestu kilku mieszkańców wioski. Ten pomnik powstał ku pamięci tych, którzy zostali bestialsko zamordowani i są związani z rodzinami, które po wojnie zamieszały wokół Lipnej. A ludność Milczyc tak naprawdę, po przybyciu na Ziemie Zachodnie została rozdzielona. Po wojnie mieszkańcy wioski zamieszkali w zachodniej części Polski, we Wrocławiu, czy Lipnej, oraz w części północno-zachodniej, w Zielinie, Brwicach, Krajniku, jak i w Trzcińsku Zdrój czy w Chojnie Tutaj możemy spotkać nazwiska takie, jak: Madery, Jazy, Klisowscy, Szelążki. Nazwiska, które bardzo często pojawiają się, gdy pójdziemy na cmentarz w Lipnej, również znajdują się na cmentarzu w Brwicach, Różnią je tylko daty […]”.

Wywiad z Andrzejem Szelążkiem z 24 grudnia 2022 roku w całości można znaleźć tutaj: Wkrótce wznowienie książki Andrzeja Szelażka pt. "Dzieci Wojny...". Pojawi się tam dodatkowy rozdział. [wywiad] (chojna24.pl)

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza