Uchodźcy w Brandenburgii. Będzie dodatkowy miliard euro na pomoc dla lokalnych samorządów.

Po szczycie z udziałem kanclerza Olafa Scholza w sprawie uchodźców, premier Brandenburgii Dietmar Woidke nadal domaga się większego wsparcia finansowego ze strony rządu federalnego. 

Przez ostatnie miesiące znacznie wzrosła liczba nielegalnych wjazdów do Niemiec przez wschodnią granice z Polską. W marcu policja odnotowała w Brandenburgii 800 takich przypadków. 

Na spotkaniu, które odbyło się w środę 10 maja rząd federalny zadeklarował miliard euro jako dodatkowy wkład w koszty opieki nad uchodźcami. Jednak przyszły podział kosztów zostanie najpierw omówiony w grupie roboczej, a decyzja zostanie podjęta dopiero w listopadzie. 

- Mieszkającym tu osobom z prawem pobytu należy pilnie dać możliwość podjęcia pracy. Większość z nich chce samodzielnie sfinansować swoje życie. Pilnie potrzebujemy tych pracowników. Praca to najlepszy sposób na integrację - mówią niektórzy niemieccy politycy. 

Do października 2022 r. pracę znalazło około 4200 Ukraińców. W Brandenburgii pracowało jednocześnie około 9450 osób z innych krajów pochodzenia.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza