79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Gryfinie


W związku ze zbliżającą się 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego członkowie i sympatycy Placówki Gryfino mają zaszczyt zaprosić Państwa na szereg wydarzeń, które upamiętnią ten jakże ważny dla Polski i Polaków zryw niepodległościowy z roku 1944.

Pierwszym wydarzeniem, na które chcemy państwa zaprosić, jest III edycja akcji „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” Wydarzenie organizowane jest we współpracy z RCKiK w Szczecinie oraz Fundacją Patriotyczną im Rotmistrza Witolda Pileckiego. Krew będzie można przelać w ekipowym punkcie poboru krwi w Gryfinie, dnia 27 lipca w godzinach 7:30-11:30. Pierwsze 35 osób, które tego dnia odda krew, dostanie od nas specjalnie dedykowane i limitowane koszulki.
Drugie wydarzenie to VIII edycja akcji „Zapał znicz Bohaterowi Powstania Warszawskiego w Gryfinie” Zapraszamy państwa do wspólnej wizyty na grobach powstańców, leżących na gryfińskiej nekropolii. Nasza wspólna podróż w przeszłość odbędzie się w poniedziałek 31 lipca, spotykamy się koło kaplicy cmentarnej o godzinie 18:00, odwiedzimy groby pana Teofila Żurowskiego ps. „Biały Janek” pułk Baszta, Mieczysława Siedlika ps. „Mitręga” zgrupowanie Żywiciel, odwiedzimy również grób żołnierza 27 wołyńskiej dywizji AK pana Romana Kucharskiego ps. „Wrzos” a nasza wędrówka zakończy się pod tablicą poświęconą żołnierzom NSZ- AK, która od ubiegłego roku znajduje się na gryfińskiej Golgocie Wschodu. W każdym z tych miejsc zapalimy światło pamięci, symbol naszej wdzięczności i szacunku.
Członków Placówki Gryfino nie zabraknie również na gminnych obchodach 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jak co roku zaprezentujemy dla państwa umundurowanie, stroje oraz broń z epoki. Dbamy również, aby nasza obecność niosła ze sobą walory edukacyjne, nie inaczej będzie i tym razem, wraz z Biblioteką publiczną w Gryfinie, zaprezentujemy wystawę IPN o Janie Rodowiczu ps. Anoda, jednym z bohaterów Szarych Szeregów, żołnierzu legendarnego batalionu Zośka,
Zwieńczeniem gryfińskich obchodów 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie wieczornica patriotyczna zorganizowana pod muralem rotmistrza Witolda Pileckiego, która odbędzie się 2 sierpnia o godzinie 21:00, w planie wieczornicy znalazły się okolicznościowe przemówienia, apel poległych a kulminacyjnym momentem będzie oficjalne odsłonięcie tablic edukacyjno- informacyjnych poświęconych zgrupowaniu Chrobry II.

Serdecznie zachęcamy, aby jak najliczniej wzięli państwo udział w gryfińskich uroczystościach.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza