Deszczowe niże i fronty opanują Polskę. Sytuacja hydrologiczna w regonie.


Synoptycy  prognozują w najbliższych dniach intensywnie lub przelotnie opady deszczu na terenie całego regionu. 

Tylko w piątek 28 lipca lokalne może spać nawet 10mm. Warto śledzić aktualne prognozy pogody. 

Skąd biorą się takie ulewy?

Wszystko za sprawą rozległego, wieloośrodkowego układu niżowego znad wschodniej i południowej Europy, połączonego pofalowanym frontem atmosferycznym. Ściąga on do nas z południowej i południowo-zachodniej Europy bardzo wilgotne masy powietrza.

Sytuacja hydrologiczna 

Na górnej Odrze prognozowane są początkowo spadki stanów wody – w strefie wody średniej. W weekend możliwe są znaczące wzrosty stanów wody związane z opadami deszczu, możliwe są wzrosty – do strefy wody wysokiej. Na Odrze skanalizowanej mogą występować wahania stanów wody związane z gospodarką wodną, a następnie wzrosty w wyniki spływu wód opadowych.

 Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowany jest trend spadkowy stanów wody i wahania związane z gospodarką wodną. Na dolnym odcinku Odry poniżej profilu wodowskazowego Słubice do profilu wodowskazowego Gryfino prognozowane są niewielkie wzrosty i stabilizacje stanów wody w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są głównie wahania stanów w związku z przemieszczaniem się wód opadowych w dół zlewni. Od piątku ponownie w wyniku opadów mogą wystąpić znaczące wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów górnej Odry. Lokalnie, na odcinkach rzek poniżej obiektów hydrotechnicznych mogą występować okresowe wahania stanów wody związane z prowadzoną gospodarką wodną.Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza