Prezydent podpisał ustawę. Nowe limity płatności gotówką.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówką, dokonywanych przez konsumentów i przedsiębiorców, które miały wejść w życie 1 stycznia 2024 roku - poinformowała  Kancelaria Prezydenta RP.

Rząd ma na celu k ograniczyć możliwość używania gotówki  wprowadzając limity wysokości transakcji. Takie ograniczenia obowiązują już w przypadku rozliczeń między przedsiębiorstwami, od nowego roku miały dotyczyć także klientów indywidualnych. 

Celem podpisanej przez prezydenta nowelizacji jest zniesienie zapisów, na mocy których przedsiębiorcy w relacjach z innymi przedsiębiorcami mogliby zapłacić w gotówce tylko wtedy, kiedy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę płatności, nie przekracza 8000 zł. Zgodnie z ustawą pozostawiono obecny limit, wynoszący 15 000 zł. 

Ustawa zakłada także wykreślenie przepisów ograniczających płatności w gotówce, które znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Kancelaria Prezydenta RP

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza