Dobry plac zabaw – czyli jaki?

Zabawa na świeżym powietrzu jest bardzo korzystna dla dzieci, ponieważ sprzyja ich zdrowiu i rozwija je pod kątem koordynacyjnym i ruchowym. Z tego powodu, warto ułatwić maluchom kreatywne spędzanie czasu, inwestując w dobry plac zabaw. Żeby zalety wynikające z zabawy na świeżym powietrzu nie zostały przyćmione przez wady, warto postawić na konstrukcję, która będzie bezpieczna i dostosowana do potrzeb maluchów. Jak wybrać dobry plac zabaw? Podpowiadamy.

Z jakiego materiału powinien być wykonany dobry plac zabaw?

Zazwyczaj wybierając plac zabaw dla dziecka, zwracamy uwagę przede wszystkim na urządzenia i elementy, w jakie wyposażone są poszczególne konstrukcje. Oczywiście jest to istotne, aby były one dopasowane do potrzeb i wieku dzieci. Jednak kiedy już zdecydujemy, jakie części przydadzą się podczas zabawy naszym maluchom, a więc huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki, piaskownice i inne akcesoria, zwróćmy uwagę na materiał, z którego są wykonane.

Obecnie na rynku możemy znaleźć place zabaw wykonane z różnych surowców. Nie wszystkie dostępne modele wyróżniają się taką samą trwałością, a także poziomem bezpieczeństwa. Wśród najpopularniejszych rozwiązań, bez wątpienia można wymienić drewniane place zabaw, które są ekologiczne, trwałe, wytrzymałe i bezpieczne. Drewno w słoneczne dni nie nagrzewa się i nie stwarza niebezpieczeństwa oparzenia maluchów. Materiał ten musi być jednak dobrze oszlifowany, aby był pozbawiony drzazg. Należy dbać również o regularną impregnację drewna.

Drugą opcją są plastikowe place zabaw, które jednak blakną na słońcu i często szybko się łamią, dlatego warto wybierać wyłącznie wysokiej jakości modele. Metalowe place zabaw z kolei zazwyczaj wykorzystywane są na terenach publicznych ze względu na ich dużą wytrzymałość. Nie są one jednak ekologiczne i nagrzewają się na słońcu.

Bezpieczeństwo placu zabaw

Dobry plac zabaw powinien być przede wszystkim bezpieczny. Żeby taki był, musi być dopasowany do wieku dziecka i jego możliwości. Mowa tutaj między innymi o wysokości i rozstawie drabinek czy balustrad. Plac zabaw powinien posiadać również niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Z tego powodu warto kupować takie produkty wyłącznie u sprawdzonych producentów, takich jak na przykład: https://woodlit.pl/place-zabaw/. Co więcej, jego konstrukcja musi być stabilna i nie może stwarzać ryzyka przewrócenia. Wszystkie elementy powinny być też dobrze zabezpieczone. Oznacza to, że dobry plac zabaw nie będzie miał wystających gwoździ, ostrych elementów czy nieoszlifowanych krawędzi. Wybierając plac zabaw, warto przy okazji postawić na bezpieczną nawierzchnię, która będzie amortyzowała ewentualne upadki malucha.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza