Wichura uderzy tuż przed świętami. Alert drugiego stopnia.


Jak zapowiadają synoptycy, pogoda na święta Bożego Narodzenia zapowiada się wietrzenie. Tuż przed świętami w wielu miejscach kraju wiatr w porywach będzie rozpędzać się nawet do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Sprawdzamy pogodę dla naszego regionu. Jak wynika ze wstępnie prognozy IMGW, wichura ma dotrzeć do naszego regionu w czwartek 21 grudnia i w piątek 22 grudnia. Prognozuje się drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Średnia prędkość wiatru to 72 km/h-90  km/h w porywach do 112 km/h .

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia  
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
 
Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.Zasady zachowania się w przypadku wystąpienia wichury

Przed wystąpieniem wichury:
Upewnij się, czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu oraz naucz ich, jak wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).
Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję lub straż pożarną oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji o stanie zagrożenia.


Podczas wichury :
Miej włączone radio bateryjne na częstotliwości radia regionalnego albo rozgłośni lokalnej, w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.
Zabezpiecz swoje mieszkanie (dom):zamknij okna, zabezpiecz rynny i inne elementy budynku,
upewnij się, czy konstrukcja dachu jest mocno przytwierdzona do konstrukcji budynku,
zabezpiecz lampy i inne urządzenia, które mogą ulec zniszczeniu,
usuń z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zagrażać przechodnim,
uprzątnij z obejścia przedmioty, które mogłyby narobić szkód (porwane przez wiatr),
zapewnij sobie odpowiednią ilość źródeł światła jak: latarki elektryczne (baterie do latarek i odbiorników radiowych), świece, sprawdź stan apteczki pierwszej pomocy i zaopatrz się w niezbędne materiały i leki, przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewakuacji, tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy, nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, słupów i trakcji elektrycznych.

Wyłącz główny wyłącznik prądu i gazu - ograniczy to niebezpieczeństwo powstania pożaru.
Schowaj się w środkowych i najniższych partiach budynku z dala od oszklonych okien, sufitów i drzwi.
Znajdując się poza domem, pozostań tam, aż huragan nie przejdzie.
Nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, planszami reklamowymi, drzewami itp.
Jeżeli służby ratownicze zalecają ewakuację:wyrusz tak szybko, jak to tylko możliwe,
opuszczając mieszkanie wyłącz energię elektryczną oraz główny zawór wody i gazu, wygaś ogień w piecach oraz zabezpiecz dom,
zawiadom kogoś poza zasięgiem wichury, dokąd się ewakuujesz,
zabierz przygotowany zawczasu podręczny bagaż oraz ciepłą odzież.

Po wichurze:
Udziel pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym osobom.
Unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych.
Ostrożnie wkraczaj do swego domu.
Sprawdź instalację (gazową, elektryczną, wodociągową i ściekową) w zniszczonym domu.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza