Dlaczego energetyki są takie szkodliwe?

Od 2024 roku napoje energetyzujące mają być dostępne w sprzedaży jedynie dla osób posiadających dokument potwierdzający, że ukończyły one 18 lat. Przepisy zrównujące pod względem sprzedaży energetyki z alkoholem i papierosami zostały ustanowione w sierpniu 2023, a wchodzą w życie z Nowym Rokiem.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, zaleca się, aby dorosłe osoby zdrowe nie przekraczały dziennego spożycia kofeiny wynoszącego 400 mg. W przypadku dzieci i młodzieży sugeruje się, aby ilość spożywanej kofeiny nie przekraczała 2,5 mg na każdy kilogram masy ciała. 

Spożywanie napojów energetyzujących, zwłaszcza przez młodych ludzi, może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, co stanowi ryzyko dla zdrowia, w tym niewydolności serca i udaru mózgu. Nadmierne spożycie cukru przyczynia się do rozwoju otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jedna puszka jest w stanie doprowadzić do zawału serca, co tyczy się zarówno starszych, jak i całkiem młodych osób. Nawet osoby cieszące się pełnym zdrowiem nie powinny spożywać takich napojów zbyt często. Oprócz serca w tarapatach znajduje się też wątroba i nerki. Napoje energetyczne uszkadzają wątrobę tak bardzo, że mogą nawet spowodować ostre zapalenie wątroby.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza