Dodatkowe pociągi na trasie Szczecin-Gryfino. Marszałek czeka na decyzje samorządów.


Kolejne dobre wieści dla osób, które każdego dnia korzystają z pociągów kursujących pomiędzy Szczecinem a Gryfinem. 

Jest niemal pewne, że od 10 marca na tej trasie pojawią się nowe połączenia. – To efekt trwających od kilku miesięcy rozmów i dowód na to, że porozumienie dla dobra mieszkańców jest możliwe, wypracowanie kompromisu wymaga jednak czasu – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Rozmowy na temat zagęszczenia siatki regionalnych połączeń kolejowych z wykorzystaniem infrastruktury powstającej w ramach planowanej Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej trwają od wielu miesięcy. Pod koniec października 2023 r. Województwo Zachodniopomorskie zaproponowało lokalnym samorządom zwiększenie liczby połączeń pomiędzy Szczecinem a Goleniowem, Stargardem i Gryfinem. Dodatkowe pociągi w proponowanej pierwotnie ilości pojawiły się 2 stycznia br. jedynie na trasie do Goleniowa (część kursów wydłużono do Portu Lotniczego Szczecin Goleniów), którego władze zdecydowały się wyasygnować środki na zapewnienie swoim mieszkańcom jak najlepszej oferty przewozowej. Uruchomienie dodatkowych pociągów w kierunku Stargardu oraz Gryfina przełożono do czasu zapewnienia ich finansowania przez Partnerów SKM.

- Odpowiadając na liczne sygnały mieszkańców o potrzebie poprawy skomunikowania Gryfina ze Szczecinem w godzinach porannych, w celu zwiększenia możliwości dojazdu do pracy w Gryfinie oraz w Szczecinie, a także dojazdu młodzieży do szczecińskich szkół i uczelni, od poniedziałku, 19 lutego br., uruchomiona została dodatkowa para pociągów wojewódzkich łączących Szczecin z Gryfinem, zapewniających dojazdy w godzinach postulowanych przez mieszkańców – przypomina Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodatkowe połączenie finansuje Województwo Zachodniopomorskie, które wciąż jest gotowe na uruchomienie kolejnych par pociągów na obszarze SKM, gdy tylko zostanie zapewnione finansowanie przez wszystkich partnerów projektu.

- Wymagało to czasu, ale porozumienie udało się osiągnąć. Jeśli tylko finansowanie zostanie zapewnione, pasażerowie będą mogli skorzystać z dodatkowych połączeń – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Wszystko wskazuje na to, że wypracowane porozumienie wejdzie w życie od 10 marca i na linii Szczecin-Gryfino-Szczecin w dni powszednie kursować będzie 6 nowych par pociągów oraz 4 nowe pary na odcinku Szczecin–Stargard–Szczecin. Projekt uchwały o udzieleniu przez Gryfino „wsparcia finansowego dla Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie transportu kolejowego” trafi pod obrady podczas najbliższej sesji, 29 lutego. Dla Gryfina poprawa oferty będzie najbardziej odczuwalna.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza