Sparing w sportach walki – co to jest, jak wygląda? Przewodnik


Interesujesz się sportami walki? Świetnie trafiłeś! Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest sparing i jak on wygląda. Dzięki tym cennym wskazówkom będziesz wiedział, jak dokładnie się do niego przygotować.
 
Co to jest sparing?

Sparingi są nieodłącznym elementem treningu podczas uprawiania takich sztuk walki jak boks, MMA, muay thai, czy BJJ. Czym jest właściwie sparing? To nic innego jak praktyczna nauka polegająca na walczeniu między sobą i doszkalaniu swoich umiejętności.

Sparing jest częścią treningu, który wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku uprawiania boksu nie możesz zapomnieć o założeniu na siebie sprzętu ochronnego, do którego zalicza się kask, ochraniacze do zębów i warg oraz podstawowe akcesorium, czyli rękawice bokserskie. Jeśli szukasz sprawdzonych modeli, zwróć na przykład uwagę na rękawice bokserskie firmy Venum na Sportano.pl. To modele wykonane ze skóry syntetycznej z amortyzacją, wentylacją oraz zabezpieczeniem kciuka.

Jak wygląda sparing?

Walka kontrola w celu sprawdzenia formy zawodnika, czyli popularnie sparing jest po to, aby wyłapywać i analizować popełniane błędy, po to, aby w przyszłości nie dopuścić do ich kolejnego pojawienia się na ringu.

Sparing nie jest konkurencją, w której wygrywa lepszy. To przedłużenie treningu oraz przeniesienie formy na wyższy poziom. Jest też świetną okazją dla samego siebie. Dzięki sparingowi zawodnik na własnej skórze poznaje, na co stać jego umysł i ciało.

Pamiętaj, że nawet podczas lekkiego sparingu możesz nabawić się poważnej kontuzji. Jak się przed nią uchronić? Przed rozpoczęciem sparingu przeprowadź dłuższą rozgrzewkę, a poprzedź ją rozluźnieniem całego ciała. W tym celu możesz wykorzystać różnego typu wałki i rollery do masażu.

Koniecznie kontroluj ilość siły, jaką wkładasz w ciosy oraz w techniki kończące. Nie forsuj się – używaj około 50% siły, nie więcej. Gdy zauważysz, że Twój przeciwnik radzi sobie gorzej od Ciebie, zmniejsz moc uderzeń. Dzięki temu nie zmęczysz się, a poprawnie wykonasz trening.
Sparing w sztukach walki – jakie akcesoria będą potrzebne?

Teraz skupmy się na tym, jakie akcesoria będą potrzebne do przeprowadzenia sparingu w sztukach walki. Oto, kilka wskazówek, w co powinieneś się wyposażyć.

Boks

Czas pierwszego sparingu w boksie nachodzi po treningach polegających na walce z cieniem i okresie ćwiczeń na przyrządach. To prawdziwy sprawdzian umiejętności technicznych i wytrzymałościowych. Do ringowej rywalizacji należy się przygotować. Koniecznie wyposaż się w dużą torbę sportową bądź zwróć uwagę przykładowo na pojemne plecaki Under Armour. W ich wnętrzu powinny się znaleźć rękawice bokserskie przeznaczone do sparingów oraz owijki i bandaże.

Co jeszcze Ci się przyda? Oczywiście strój sportowy – krótkie spodenki, koszulka, wygodne obuwie. Zakładając strój do bokserskiego sparingu, nie zapomnij włożyć na głowę kask bokserki. Dlaczego to takie ważne? Ciosy w osłoniętą głowę mogą okazać się niebezpieczne dla Twojego zdrowia i życia, podobnie jak uderzenia w szczękę. Boks to sport kontaktowy kask bokserki i szczęka są obowiązkowym wyposażeniem na każdym treningu i zawodach.

MMA

Pewnie ciekawi Cię jak się przygotować do sparingu w MMA? Warto codziennie wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz lekkie ćwiczenia siłowe. Nieodłącznym elementem poprawy wydolności organizmu jest bieganie na długie dystanse. Nie zapomnij o regularnym wykonywaniu skłonów w przód, pompek i przysiadów. Jeśli walczysz zawodowo, to podczas przygotowań do sparingu powinieneś trenować około 5-6 razy w tygodniu.

Co zabrać ze sobą na sparing MMA? Na zestaw sparingowy składać się powinny rękawice do MMA, owijki i bandaże bokserskie, a także ochraniacze na piszczel i stopę. Obowiązkowym punktem wyposażenia jest także ochraniacz na szczękę i ochraniacz na kroczę. Musisz pamiętać również o stroju do walki.

Muay Thai

Muay Thai to niezwykle dynamiczna dyscyplina, która przywędrowała do nas z dalekiej Tajlandia. Jeśli chodzi o walkę, łączy ona techniki bokserskie i kickbokserskie, w których dozwolone są również uderzenia łokciami i kolanami.

Pierwszy sparing Muyai Thai powinien zostać przeprowadzony w pełnym stroju i wyposażeniu, na które składają się specjalne rękawice do Muay Thai, owijki i bandaże bokserskie, które wpływają na bezpieczeństwo dłoni i nadgarstków oraz ochraniacze na piszczel, stopę, łokcie, kolana, szczękę oraz krocze. Co do sparingowego stroju to nie różni się on niczym od ubioru na zawody. Niezbędne są spodenki, koszulka i kask.

Brazylijskie jiu-jitsu

Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) to obecnie dyscyplina sportu ciesząca się ogromną popularnością. Ta sztuka walki wyróżnia się naciskiem na rywalizację w parterze, a jej nieodłącznym punktem treningowym jest sparing.

Podczas treningów i zawodów zawodnicy rywalizują macie typu tatami bądź macie puzzlowej. Tradycyjny ubiór ćwiczących to specjalne kimono bądź krótkie spodenki i koszulka. Oprócz tego przyda się ochraniacz na zęby i suspensor, który zapobiega przypadkowym kontuzjom krocza.


Sparing – z mocniejszym czy ze słabszym przeciwnikiem?

Sporty walki wymagają nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale również mocnej psychiki. Wielu początkujących zawodników zastanawia się, czy lepiej trenować z mocniejszym, czy ze słabszym przeciwnikiem? My proponujemy sparingi z osobą silniejszą. Kiedy stajesz naprzeciwko kogoś, kto jest od Ciebie lepszy, musisz być przygotowany na to, że możesz przegrać. Tylko od Ciebie – Twoich umiejętności i psychiki zależy to czy sprostasz wyzwaniu.

Mocniejszy przeciwnik w chwyt rozpozna Twoje wszystkie słabości oraz błędy. Dzięki temu możesz skupić się na ich wyeliminowaniu, poprawić uderzenia i uniki. Jest to motywacja do ciągłego rozwoju i samodoskonalenia a w efekcie gotowość do stawania w szranki z najlepszymi.

Mamy nadzieję, że już wiesz, czym jest sparing i jest go przeprowadzić. Z pewnością po przeczytaniu naszego poradnika nie będziesz mieć problemu z zakupem odpowiednich akcesoriów treningowych, dzięki którym powalczysz z przeciwnikiem.

Artykuł sponsorowany
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza