Internetowa premiera filmu "Marsz śmierci" [foto] [video]


Film Dokumentalny "Marsz Śmierci" to film o podobozie filii obozu dla kobiet w Königsberg in Neumark. 

Główny obóz znajdował się w Ravensbrück, około 80 km od Berlina. Podobóz/filia w dzisiejszej Chojnie powstała w roku 1944. Istniała blisko 6 miesięcy (od sierpnia 1944 roku do lutego 1945 roku). Więzione były tam kobiety różnych narodowości, między innymi Polki, Francuzki czy Rosjanki i Niemki. Kobiety narodowości polskiej to między innymi uczestniczki Powstania Warszawskiego.


Film autorstwa Przemysława Kaweńskiego powstał przy współpracy Burmistrza Gminy Chojna Barbary Raweckiej i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.


W rolę więźniarek Anny Jelinowskiej i Hanny Krzewskiej Lis wcieliły się: Aleksandra Krawczuk oraz Anna Kaweńska. Fragmenty nagrań z Anną Jelinowską, więzniarką filii obozu w Konigsberg Neumark, pochodzą z Pracowni Historii Mówionej i nagrane zostały w 2005 roku.


Fragmenty nagrań z Hanną Krzewską Lis, więzniarką filii obozu w Konigsberg Neumark, pochodzą z instytucji Dom Spotkań z Historią i nagrane zostały w 2007 roku.

Scenariusz i Reżyseria: Przemysław Kaweński Zdjęcia: Przemysław Kaweński Światło i Dźwięk: Przemysław Kaweński Montaż: Przemysław Kaweński. Wystąpili: Zbigniew Stanuch, Marek Rabiega, Krzysztof Bukowski, Marek Bednarz, Dorota Dobak-Hadrzyńska, Andrzej Krywalewicz, Henryk Barszczewski

Źródło: chojna.pl 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza