Kaziuki 2024 za nami [foto]


Kaziuk lub Kaziuki to tradycyjne litewskie święto ludowe wywodzące się z Wilna, obchodzone na cześć świętego Kazimierza 4 marca. Wydarzenie to odbywa się w Wilnie od niemal 400 lat. Co łączy patrona Litwy z... Mieszkowicami?

Święty Kazimierz to nikt inny jak nasz Kazimierz Jagiellończyk, który został obwołany świętym w 1602 roku. Od tego czasu w dzień świętego Kazimierza w Wilnie organizowany był jarmark. Ten jarmark odpustowy, to nie tylko uroczystość kościelna, ale też ciekawa atrakcja turystyczna, ze względu na sam jarmark ale też występy artystyczne. Pierwotnie było dniem, w którym Litwini zbierali się na rynkach, by świętować, tańczyć, śpiewać i wymieniać się towarami. Dziś jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Litwie, które łączy tradycje z nowoczesnością. Obecnie obchodzony jest nie tylko tam, ale coraz częściej w Polsce.

Tradycja obchodzenia Kaziuków w Mieszkowicach zrodziła się w 2008 roku. Kaziuki skupiają się przede wszystkim na wykonaniu przez zespoły piosenek z Kresów Wschodnich. Pomimo iż nasz festiwal trwa już od 17 lat zainteresowanie nim nadal jest ogromne.  W tym roku podczas Kaziuków sala widowiskowa MGOK była wypełniona po brzegi. Otwarcia tego wydarzenia dokonał burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa, który w słowie wstępnym przybliżył nam historię wileńskich Kaziuków. 

Wystąpiło kilkanaście fantastycznych zespołów działających i zaprzyjaźnionych z MGOK. Na scenie pojawiły się: Sami Swoi – Zielin, Srebrny Włos – Dębno, ŚpiewajMi – Bogdaniec, Bajka – Cedynia, Canto – Kamień Wielki, Drzewiczanie – Kostrzyn, Cantores – Witnica, Emeranto – Chojna, Kapela Borowiny – Trzcińsko Zdrój, Czciborzanie – Cedynia, Marzenie – Police, Macierzanka – Pacholęta, Tarnowianki – Tarnów, Dobrawa – Mieszkowice. Gościnnie wystąpiła Beata Woźniak z humorystycznym przerywnikiem w formie gawędy kresowej.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza