Uczniowie uporządkują Cmentarz Wojenny przed rocznicą forsowania Odry.


Uczniowie VII LO w Szczecinie pomogą uporządkować Cmentarz Wojenny Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach. W najbliższą środę (13 marca), przed wyjazdem spotkają się z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem.

Cmentarz ma być uporządkowany przez zaplanowanymi na 20 kwietnia uroczystymi obchodami 79. rocznicy forsowania Odry.

Z prośbą o wsparcie akcji porządkowania mogił na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach zwrócił się do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa.

- Zdajemy sobie sprawę z ogromu prac, jakie należy tam  wykonać, aby zarówno mogiły, jak i obszar całego cmentarza, był gotowy na uroczyste obchody 79. rocznicy forsowania Odry, zaplanowane na 20 kwietnia. Teren Cmentarza Wojennego w Starych Łysogórkach wymaga nie tylko uporządkowania, do oczyszczenia i pomalowania jest także ponad 2 tys. krzyży. Nie mogliśmy przejść wobec tej inicjatywy obojętnie – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na cmentarzu w Starych Łysogórkach spoczywa prawie 2 tysiące żołnierzy, którzy polegli podczas operacji berlińskiej na przełomie kwietnia i maja 1945 r. Ponad 1000 poległych żołnierzy jest upamiętnionych na tablicach znajdujących się przy Pomniku Wdzięczności. Wielu do dnia dzisiejszego nie odnaleziono.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego nawiązał współpracę z VII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie i  zorganizował grupę młodzieży – uczniów klas mundurowych, którzy w najbliższą środę, 13 marca, pojadą do Starych Łysogórek pomóc w pracach porządkowych na cmentarzu. Urząd zapewnił też transport, poczęstunek na miejscu oraz niezbędne materiały m.in. szczotki, pędzle i farby.

Spotkanie z młodzieżą biorącą udział w akcji czyszczenia i malowania krzyży na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach. Środa, 13 marca 2024r., godz. 8.30

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza