Żywa lekcja historii. Porządkowali cmentarz w Starych Łysogórkach [foto]

Kilkudziesięciu uczniów klas mundurowych VII LO w Szczecinie pomogło w porządkowaniu Cmentarza Wojennego Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach. Inicjatywę, na prośbę burmistrza Mieszkowic, wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

- To będzie dla was żywa lekcja historii. Na terenie gminy Mieszkowice znajduje się jeden z większych cmentarzy ofiar II Wojny Światowej. Mam nadzieję, że spędzicie aktynie czas, ale dowiecie się też sporo o naszej historii i o historii II Wojny Światowej. To miejsce przepełnione tragiczną historią – powiedział przed wyjazdem młodzieży Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W dniu 20 kwietnia odbędą się uroczyste obchody 79. rocznicy forsowania Odry. Burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa zwrócił się do Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza z prośbą o wsparcie akcji porządkowania mogił na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach.

- Planujemy dalszą współpracę z gminą Mieszkowice, żeby nie tylko jak dotychczas przede wszystkim kombatanci brali udział w porządkowaniu cmentarza, ale także młodzież, która przy okazji będzie mogła poznawać piękno naszego regionu – dodaje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na cmentarzu w Starych Łysogórkach spoczywa prawie 2 tysiące żołnierzy, którzy polegli podczas operacji berlińskiej na przełomie kwietnia i maja 1945 r. Ponad 1000 poległych żołnierzy jest upamiętnionych na tablicach znajdujących się przy Pomniku Wdzięczności. Wielu do dnia dzisiejszego nie odnaleziono.

Odpowiadając na prośbę Burmistrza Mieszkowic Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego nawiązał współpracę z VII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie i  zorganizował grupę młodzieży – uczniów klas mundurowych, którzy pomogli w pracach porządkowych na cmentarzu oraz czyszczeniu i malowaniu krzyży. Urząd zapewnił transport, poczęstunek oraz niezbędne materiały m.in. szczotki, pędzle i farby.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza