Czytelnicy alarmują: ktoś przejął moje konto na Facebooku. Co robić?!


Nasi czytelnicy alarmują - hakerzy namierzyli i przejęli wiele kont na Facebooku w ostatnich dniach. Podpowiadamy jak działać w przypadku gdy się zorientujesz, że Twoje lub znajomego konto jest zhakowane. 

Podejrzewasz, że ktoś przejął Twojego Facebooka? Nie możesz się zalogować? Albo widzisz treści, których nie publikowałeś?  Dowiedz się, co robić w takich sytuacjach.

„Ktoś przejął moje konto na Facebooku. Co robić?!”

Nie możesz zalogować się na swoje konto facebookowe? Jeśli zapomniałeś hasła, to jeszcze pół biedy, gorzej, jeśli zostało ono zhakowane. Co wtedy robić? Na to pytanie odpowiadam w dzisiejszym odcinku.

Po czym poznać, że konto zostało przejęte?

Domyślasz się, że z Twoim kontem facebookowym jest coś nie tak, gdy nie możesz się do niego zalogować, mimo że wpisujesz poprawne hasło. Może być też tak, że na e-mail otrzymasz informację o tym, że Twoje hasło zostało zmienione. Albo na Twojej tablicy zaczynają pojawiać się posty, których Ty nie udostępniasz.

Wówczas powinna zapalić Ci się czerwona lampka, a ta czerwona lampka powinna cię popchnąć do działania.

Co zrobić, gdy konto Facebook zostało zhakowane?

Jeśli masz dostęp do konta

Jeśli wciąż masz dostęp do konta, koniecznie sprawdź w ustawieniach, jakie adresy e-mail są przypisane. Jeśli widzisz jakieś adresy e-mail, które nie są ci znane, koniecznie je usuń.
Podobnie zrób z numerami telefonów, które nie są Ci znane. Usuń je i od razu później zmień hasło. Hakerzy często dodają numer telefonu, żeby móc zmienić hasło samodzielnie. Wówczas tracisz dostęp do swojego konta.
Jest jeszcze jedna opcja, którą powinieneś wykorzystać, czyli sprawdzić zakładkę „Bezpieczeństwo i logowanie”. Znajdziesz ją w „Ustawieniach”. „Prywatność”, później „Ustawienia”, „Bezpieczeństwo i logowanie”. Tam sprawdź, czy logowano się z jakiegoś innego miejsca lub z jakiegoś innego urządzenia niż Twoje. Jeśli tak, to koniecznie wyloguj te sesje. No i po tych wszystkich działaniach koniecznie zmień hasło.

Jeśli nie masz dostępu do konta

Może zdarzyć się też tak, że nie będziesz miał dostępu do swojego konta. Hasło, które wpisujesz, jest odrzucane. Wówczas spróbuj nacisnąć „Nie pamiętam hasła” i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Pamiętaj, żeby robić to na komputerze, z którego wcześniej korzystałeś z tego facebookowego konta. Może to być też telefon komórkowy.

Jest też opcja odzyskania konta na Facebooku z poziomu konta swojego znajomego lub członka rodziny. Wówczas po prostu wchodzisz na Facebooka, przechodzisz na swój profil, klikasz te 3 kropeczki, które rozwijają menu (one są po prawej stronie). Wybierasz, „Uzyskaj wsparcie” lub „Zgłoś profil”. Wybierasz „Inny powód” i klikasz „Dalej”. Następnie klikasz opcję „Odzyskaj to konto” i postępujesz zgodnie z pokazanymi instrukcjami.

Może też się zdarzyć tak, że Facebook zablokuje Twoje konto i już podczas logowania będzie wyświetlał się taki komunikat. Wówczas będziesz musiał złożyć wniosek o weryfikację swojego konta. W toku postępowania Facebook może poprosić cię o kopię dokumentów z imieniem i nazwiskiem, żeby potwierdzić, że konto, do którego chcesz uzyskać dostęp, rzeczywiście należy do Ciebie, żeby potwierdzić Twoje dane i zapobiegać nadużyciom takim jak phishing, czyli metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.
Jakie dokumenty są potrzebne do weryfikacji konta?

Facebook może oczekiwać od Ciebie takich dokumentów jak:
  • dowód osobisty,
  • akt urodzenia,
  • prawo jazdy,
  • paszport.

Oczywiście mówimy o skanach. Jeśli nie masz takiego dokumentu, możesz też przesłać dwa inne dokumenty tożsamości, niewydane przez administrację publiczną.

Czyli może być to na przykład: świadectwo pracy czy karta kredytowa. Przesyłany Facebookowi dokument zostanie specjalnie zaszyfrowany i bezpiecznie przechowywany. Nie będzie on widoczny na profilu dla innych użytkowników portalu.

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku?

Najlepiej jednak, żeby do takich sytuacji po prostu w ogóle nie dochodziło. Więc jak zabezpieczać swoje konto?

Na przykład poprzez uwierzytelnienie dwuskładnikowe, które możemy ustawić w ustawieniach, przechodząc do zakładki „Bezpieczeństwo i logowanie” na Facebooku. W ten sposób urządzenie, które nie są rozpoznane przez Facebooka, będą weryfikowane podwójnie, czyli na przykład poprzez kod SMS .

Druga opcja to oczywiście ustawianie mocnych haseł, które będą długie, będą zawierały nietypowe znaki, będą po prostu trudne do odgadnięcia przez osoby trzecie.

Warto też trzymać się tych podstawowych zasad, czyli nie zapisywać hasła w przeglądarce, nie podawać nikomu swojego hasła, nigdzie nie zapisywać, w notatniku na przykład na swoim dysku. Stosować różne hasła do różnych portali społecznościowych. To też zwiększa bezpieczeństwo, bo często hakerzy, idąc za ciosem, odnajdując jedno hasło, przychodzą na kolejne portale i w ten sposób uzyskują dostęp do wielu kont tej samej osoby.

No i warto pamiętać, żeby zmieniać hasła regularnie, a w szczególności w momentach, kiedy otrzymujemy powiadomienie o nierozpoznanym logowaniu. Wówczas zmiana hasła powinna być pierwszym czynnością, którą wykonamy.

Warto też wylogować się ze wszystkich zbędnych aplikacji i urządzeń, na których jesteś zalogowany.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza