Jak dbać o ubrania, by zachowały swoją trwałość jak najdłużej?


Ubrania są naszą wizytówką, w końcu dzięki stylizacjom możemy podkreślić swoją osobowość. Mogą dodać też pewności siebie. Jednak powinny prezentować się nienagannie i być pozbawione zmechaceń czy przede wszystkim posiadać wyraziste kolory. Dziś podpowiemy, jak dbać o ubrania, by zachowały swoją trwałość jak najdłużej.

Pamiętaj o sprawdzaniu symboli na metce ubrań

Bez wątpienia musisz zawsze zwracać uwagę, na symbole dotyczące prania na metce ubrania. Dzięki temu nie popełnisz prostego błędu skutkującego skurczeniem się tkaniny w praniu pod wpływem zbyt wysokiej temperatury, czy też utratą koloru, ze względu na wypranie odzieży z ubraniami podatnymi na farbowanie. Na metce możesz napotkać też symbol, który oznacza, że danej rzeczy nie można wybielać. Zastosowanie agresywnego środka spowoduje trwałą utratę kolorów. Dzięki weryfikacji informacji na metce nie doprowadzisz też do zniszczenia tkaniny ze względu na zbyt wysokie obroty wirowania. Oczywiście symbole na metce nie dotyczą jedynie prania, ale i ogólnej pielęgnacji danej rzeczy. Wielu z nas kiedyś zdarzyło się przypalić ubranie żelazkiem. Jeśli nie wiesz, jak prasować daną bluzkę czy spodnie, to informacje znajdziesz właśnie na niej. Symbol żelazka z kropeczką lub kropeczkami umożliwi Ci ustawienie optymalnej temperatury. Na metce przeczytasz też, czy możesz dane ubranie suszyć w suszarce bębnowej, czy też powinno wyschnąć rozłożone na zwykłej suszarce i być starannie rozwieszone na płasko.

Dbaj o odpowiednie składowanie odzieży w swojej szafie i unikaj nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach, a także nasłonecznienia podczas suszenia

Istotne znaczenie dla jakości posiadanej odzieży ma również jej odpowiednie składowanie. Jak przedłużyć trwałość ubrań? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie miejsce w szafie. Ubrania nie powinny być ułożone zbyt ciasno, aby już w szafie nie były narażone na gniecenie. Wyprasowane ubrania muszą być powieszone na wieszakach w taki sposób, by po wyciągnięciu nie trzeba było znów powtarzać tej czynności. Częste prasowanie, podobnie jak częste pranie, może mieć wpływ na jakość, zwłaszcza tych ubrań, które wykonane są z delikatnych tkanin. Odzież aktualnie nieużywaną warto trzymać w workach próżniowych. Dzięki temu miejsca w szafie jest więcej. Warto również stosować środki pochłaniające wilgoć oraz oczywiście przeciwmolowe. Można uniknąć rozwoju pleśni i zachować jakość tkanin. Warto też pamiętać o suszeniu ubrań w odpowiednich warunkach, tak by nie przeniknęły zapachami stęchlizny. Pomieszczenie powinno być zacienione i suche. Suszenie tkanin w pełnym słońcu także wpływa negatywnie na ich strukturę, jakość i trwałość.

Stosuj golarki do ubrań, które się mechacą, środki zapobiegające farbowaniu do prania i wybieraj ubrania wysokiej jakości

Jeżeli tkaniny się mechacą, to można stosować do swetrów, płaszczy, a także koszul golarki do ubrań. Upewnij się, że dane ubranie można bezpiecznie ogolić i sięgnij po odpowiednie urządzenie. W ten sposób nie będą na nim widoczne nieestetyczne kuleczki. Warto poruszyć kwestię prania jeszcze raz. Jeśli dana odzież farbuje, to nie trzeba prać jej oddzielnie, wystarczy sięgnąć po chusteczki pochłaniające kolor. Oczywiście dla większego bezpieczeństwa warto segregować odzież przed praniem, zwłaszcza że poszczególne rzeczy mogą wymagać stosowania innej temperatury oraz programu prania. Pamiętajcie, by wybierać wysokiej jakości ubrania o odpowiedniej gramaturze. Jeżeli lubicie modny styl back to school, to postawcie na wysokiej jakości jeansy cargo, które wykonane są w 100% lub przynajmniej ponad 90% z bawełny, a także bluzę bawełnianą bądź koszulę i kamizelkę. Przestrzegajcie zaleceń dotyczących prania, a wtedy odzieżą możecie cieszyć się przez wiele sezonów.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza