8 największych atrakcji Chorwacji — co warto zobaczyć?


Chorwacja słynie z pięknych plaż i ciepłego morza. Może się też pochwalić dużą liczbą ciekawych miejsc, które co roku przyciągają setki turystów. Znajduje się tam wiele zabytkowych miast i atrakcji przyrodniczych. Co warto zwiedzić w Chorwacji? Sprawdź!
 
1. Dubrownik, czyli Perła Adriatyku

Dubrownik to zabytkowe miasto położone w południowej Dalmacji. Słynie ze średniowiecznego starego miasta, które z uwagi na jego wyjątkowo dobrze zachowaną zabudowę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie ma zbyt wielu plaż i w sezonie jest dość zatłoczone, jednak mimo to warto odwiedzić je choćby na chwilę. Obecne tam mury miejskie, baszty, bramy i umocnienia robią wrażenie i świadczą o dużym znaczeniu strategicznym i handlowym tego obszaru w przeszłości.

2. Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy jezior Plitwickich to kolejna atrakcja Chorwacji widniejąca na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejmuje szesnaście wyjątkowych jezior ułożonych kaskadowo, które wyróżniają się nieskazitelnie czystą wodą o turkusowym zabarwieniu. Pomiędzy obecnymi tam półkami skalnymi biegną kilometry ścieżek przygotowanych z myślą o turystach. Na przyjezdnych czekają tam wyjątkowa fauna i flora, rejs statkiem po jeziorze Kozjak i 78-metrowy wodospad Veliki Slap.

3. Split

Podczas przejazdu przez południową Chorwację warto zajechać do Splitu. To ulokowane na wybrzeżu miasto pełni obecnie funkcję ważnego ośrodka turystycznego, handlowego i komunikacyjnego. Na miłośników historii starożytnej czeka tam rzymski pałac cesarza Dioklecjana wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzą m.in. katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i kaplica św. Anastazego. Widok na miasto można podziwiać z okolicznej dzwonnicy, na której szczyt prowadzi około 200 schodów. Oprócz antycznych zabytków w Splicie warto przespacerować się nadmorską promenadą Riva i odwiedzić tamtejszy port.

4. Park Narodowy Krka

Leżący w pobliżu Szybenika Park Narodowy Krka to istna gratka dla miłośników atrakcji przyrodniczych. Obejmuje obszar o powierzchni ponad 100 kilometrów kwadratowych. Z myślą o turystach przygotowano tam ciekawe trasy biegnące nad wijącą się pomiędzy bujną roślinnością rzeką Krka oraz jej dopływami. Największą atrakcją parku są wodospady Skradinski Buk czy Manojlovac. Tworzą one unikalny krajobraz, który stanowi wizytówkę regionu. Dużym zainteresowaniem przyjezdnych cieszą się rejsy statkiem do wodospadu Roški slap. Stwarzają one idealne okoliczności do podziwiania piękna przyrody z poziomu tafli wody. Umożliwiają spotkanie oko w oko z rzadko spotykanymi gatunkami ptaków.

5. Rovinj

Rovinj to wyjątkowo malownicze miasto ulokowane nad Morzem Adriatyckim na półwyspie Istria. Początki miejscowości sięgają VII wieku przed naszą erą, co świadczy o jej dużym bogactwie kulturalnym. Współcześnie można zobaczyć tam zabytkowe stare miasto z ciasnymi, kamiennymi uliczkami i dużą liczbą zabudowań o dużej wartości historycznej. Nieopodal znajduje się warta odwiedzenia Katedra św. Eufemii — patronki miasta Rovinj. Dużym zainteresowaniem cieszy się też fiord Lim umożliwiający obcowanie z dziką przyrodą podczas rejsu krystalicznie czystą rzeką. Miłośnikom historii spodoba się również w Muzeum Dziedzictwa Rovinj, w którym da się podziwiać dzieła sztuki autorstwa lokalnych malarzy i artystów.

6. Trogir

Miasto portowe Trogir leży w środkowej Dalmacji. Zdobyło ogromną popularność wśród wielbicieli zabytków dzięki unikalnej starówce wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Średniowieczna zabudowa robi ogromne wrażenie, zwłaszcza w zestawieniu z śródziemnomorską roślinnością i błękitem adriatyckiego morza. Do najważniejszych atrakcji zaliczają się: Twierdza Kamerlengo, Katedra Świętego Wawrzyńca, Pałac Stafileo i Brama Lądowa.

W Trogirze wzdłuż wybrzeża rozciąga się zjawiskowa promenada, wzdłuż której są ustawione liczne statki wycieczkowe. Można podziwiać stamtąd niesamowity zachód słońca, a także da się wykonać tam wyjątkowe zdjęcia pamiątkowe.

7. Szczyt Sv. Jure

Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się szczyt Sveti Jure położony na wysokości 1762 metrów nad poziomem morza. To wzniesienie wchodzące w skład pasma Biokovo jest drugą co do wielkości górą Chorwacji. Zdobyło szczególną popularność ze względu na sąsiedztwo najbardziej turystycznego regionu tego kraju, czyli Riwiery Makarskiej. Ze szczytu rozpościera się widok na całe wybrzeże. Podczas wjazdu na Sveti Jure koniecznie trzeba zatrzymać się na tzw. Skywalk Biokovo. Miejsce to spodoba się zwłaszcza miłośnikom nieoczywistych atrakcji i pięknych krajobrazów. Skywalk Biokovo to szklany taras widokowy w Chorwacji, który umożliwia podziwianie malowniczej panoramy.

8. Zadar

Kolejnym ważnym miastem na turystycznej mapie Chorwacji jest Zadar — miejscowość ulokowana w Dalmacji tuż nad Morzem Adriatyckim. Słynie z legendarnego wiśniowego likieru Maraskino o zapachu migdałów. Największą atrakcją są tam tzw. Morskie Organy. Jest to instalacja istniejąca od 2004 roku, która pod wpływem działania wody wydaje dźwięk. W zależności od wielkości fal i tempa ich wpływania powstaje unikalna melodia. Na terenie Zadaru można zobaczyć też budynek straży miejskiej z wieżą zegarową i romańską Katedrę św. Anastazji z przełomu XII w. i XIII w.. Wielbicielom starożytnych zabytków spodoba się rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich będące dowodem bogatej historii
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza