Takiego świętowania jeszcze nie było! W ramach gminnego Dnia Dziecka Fundacja Sireco zaprasza dzieci, młodzież i rodziców do wspólnych zabaw, warsztatów i konkursów w duchu eko. W trakcie spotkania z Fundacją każdy będzie mógł wziąć udział w kreatywnych warsztatach i wykonać upcyklingową biżuterię oraz kule nasienne.
Swoją wiedzę na temat ekologii będzie można sprawdzić biorąc udział w eko quizie z nagrodami. Stoisko Fundacji znajdziecie w trakcie gminnych obchodów Dnia Dziecka w Boleszkowicach, Chojnie, Pyrzycach, w Trzcińsku-Zdrój, Gryfinie, Myśliborzu, Przelewicach i w Karsku.
Pełen program spotkań dostępny jest na stronie https://sireco.pl/ekogmina/. Ponadto w Chojnie, Pyrzycach, Gryfinie i Myśliborzu wystąpi TEATR FUZJA z Poznania z plenerowym spektaklem “EKOPLEMIĘ”, którego nietuzinkowi bohaterowie zabiorą nas w opowieść pełną humoru i eko wskazówek. Ekologiczne działania edukacyjne realizowane są w ramach projektu“ekoMIESZKANIEC - ekoGmina”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Projekt „ekoMIESZKANIEC – ekoGMINA” to program ponad pokoleniowych działań i akcji edukacyjnych, którego tematyka skupiona jest na zagadnieniach ochrony środowiska poprzez poprawną segregację odpadów, przeciwdziałanie ich powstawaniu oraz świadome decyzje konsumenckie.
W ramach przedsięwzięcia realizowany jest cykl bezpłatnych i otwartych dla mieszkańców wydarzeń, m.in.: Tydzień Recyklingu (marzec 2025), Rozsady za Elektroodpady (wiosna, jesień 2025), ekoDZIEŃ DZIECKA, ekoPRZYSTANKI (podczas gminnych wydarzeń plenerowych) oraz Program działań dla szkół. Celem spotkań w ramach projektu „ekoMIESZKANIEC – ekoGMINA” jest zaangażowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do spotkań, kreatywnych warsztatów, wspólnych aktywności i konkursów, podczas których nie tylko każdy będzie mógł zdobyć sporo wiedzy, ale również ciekawie spędzić czas, porozmawiać o ekologicznych dobrych praktykach i codziennych mikro-nawykach dotyczących przeciwdziałania powstawaniu odpadów, w myśl zasady zasady 3R (REduce, REuse, REcycle): Ograniczaj, Używaj ponownie, Recyklinguj, a także świadomej konsumpcji oraz prawidłowej segregacji.