Reklama [góra]

Młodzież z ZSP w Chojnie oddawała krew [video]


Mobilny punkt pobierania krwi zajechał do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Uczniowie mieli okazję oddać krew, która następnie będzie przekazana dla osób potrzebujących.

Zorganizowana akcja cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród uczniów. Tylko do godz. 12.00 chętnych do oddania było ponad 80 osób.Głównym organizatorem akcji jest pedagog pracujący w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie - Aleksander Lizak.

Akcja wcześniej była promowana w szkole przez rozwieszone plakaty. Główny rozgłos uzyskała jednak dopiero w dniu przyjazdu autobusu. Jak mówił szkolny pedagog, uczniowie przekazywali sobie nawzajem informację o wydarzeniu.

Z powodu bardzo dużej popularności akcji wśród uczniów nie jest pewne czy wszyscy zostaną obsłużeni przez mobilny punkt poboru krwi. Pedagog jednak uspokaja. Autobus krwiodawstwa ma jeszcze nie raz przyjechać do szkoły.

Aleksander Lizak od wielu lat jest honorowym dawcą krwi. Niedawno za swoją działalność został uhonorowany Odznaką PCK. Dodatkowo sprawuje pieczę nad klubem Dawcy Krwi funkcjonującym w szkole.


Zapytany czy przed oddaniem krwi należy poddać się specjalistycznym badaniom, odpowiada, że należy przejść tzw. badania wstępne. W ich trakcie krew jest sprawdzana pod względem spełniania odpowiednich parametrów, takich jak np. wielkość hemoglobiny czy poziom czerwonych krwinek.

Oni są bohaterami (uczniowie - dop. redakcja), Ci wszyscy którzy oddają krew. Absolutnie nie zostali do niczego zmuszenia. Po prostu zapytałem czy chcą oddawać krew, oni odpowiedzieli, że tak - odpowiada pedagog na pytanie czy oddając krew czuje się jak bohater.

Regularnie w szkole organizowane są dni profilaktyki. W ramach tych dni, są organizowane akcje mające na celu promowanie zdrowego stylu życia. Jest to ważne, ponieważ tylko osoby zdrowe mogą oddawać krew.

Uczniowie za oddaną krew otrzymują osiem tabliczek czekolady. Wpadli jednak na pomysł aby każdy z nich oddawał po dwie tabliczki, a z zebranych słodyczy utworzyć paczkę na Mikołajki dla podopiecznych Domu Dziecka w Chojnie.

3 komentarze:

  1. Zielonka dziennikarz, nie śmiej się jak Ci ludzie odpowiadają :P

    OdpowiedzUsuń
  2. "jest honorowym dawcOM krwi",brawo !!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.