Reklama [góra]

Zalane pomieszczenie – co robić?

Budynek, do którego dostała się woda, wymaga natychmiastowej interwencji. Na początek bez wątpienia konieczne jest jej wypompowanie, później natomiast – dokładne osuszenie pomieszczenia. Jak, krok po kroku, usunąć efekty zalania, tak, by możliwie jak najbardziej zminimalizować przykre konsekwencje?

Zalanie mieszkania – pierwsze działania

Szybkie przystąpienie do osuszania umożliwia zminimalizowanie szkód oraz przede wszystkim zabezpiecza pomieszczenie przed rozwojem pleśni, grzybów, a także wystąpieniem nieprzyjemnego zapachu. Błyskawiczne podjęcie działań pozwala także szybciej przystąpić do prac remontowych oraz naprawczych. Na początek warto sprawdzić instalację elektryczną w ścianach, a mianowicie, czy nie występują tak zwane przebicia. Mieszkaniu umożliwić należy maksymalną wentylację, otwierając drzwi i okna. Z podłóg należy zdjąć wykładziny, jeśli występuje boazeria – rozebrać ją. Parkiety najlepiej pozostawić do wyschnięcia, jednak nie chodząc po nich.

Zalana piwnica

Jeśli doszło do zalania piwnicy, a na zewnątrz budynku poziom wody jest jeszcze wysoki, należy poczekać z wypompowywaniem wody z piwnicy. W przeciwnym wypadku grozi to podmyciem fundamentów. Po możliwym już wypompowaniu wody, przystępujemy do ewakuowania wyposażenia piwnicy. Materiały drewniane będziemy musieli wyrzucić, metalowe zaś – umyć oraz zdezynfekować.

Pierwsze próby osuszania

Każde zalanie niesie za sobą konieczność osuszania pomieszczeń. Samo wietrzenie, nawet intensywne, jest bowiem niewystarczające, a poza tym niemożliwe w każdej części mieszkania (nie wszędzie dociera powietrze). Warto pamiętać również, że osuszanie naturalne jest skuteczne tylko wtedy, kiedy wpuszczane z zewnątrz powietrze jest suche i ciepłe. Jeżeli na dworze jest chłodno, przydatne okazuje się włączenie ogrzewania. Temperatura jednak nie może być zbyt wysoka, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia niektórych mebli (w tym szczególnie drewnianych).

Czego nie robić?

Z pewnością nie należy stosować wyłącznie ogrzewania pomieszczenia. Nadmierne nagrzewanie wilgotnych pomieszczeń powoduje wnikanie wilgoci w głąb ścian oraz posadzek. Takie działanie daje tak naprawdę tylko pozorny efekt wysuszenia. Wysoka temperatura będzie też bardzo niekorzystna dla tynków gipsowych. Spowoduje ona utworzenie się na ich powierzchni warstwy, która sprawi, że odparowanie wody będzie dodatkowo utrudnione.

Skuteczne osuszanie

Sprawdzoną oraz w zasadzie jedyną skuteczną metodą, jest użycie osuszaczy kondensacyjnych, które skutecznie pochłaniają wilgoć z powietrza, zamieniając ją na wodę. Urządzenia te obniżają wilgotność powietrza, sprawiając, że zawarta w murach wilgoć odparowuje. Należy jednak pamiętać, że można stosować je tylko wtedy, kiedy w obiekcie mieszkalnym występuje izolacja przeciwwodna oraz przeciwwilgociowa – w przeciwnym razie może dojść do zasysania wilgoci z gruntu oraz zza ściany. (źródło: http://www.osuszacze.watersmile.pl/)

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.