Reklama [góra]

Cedynia zmienia nazwy ulic [video]


Miejscy radni w Cedyni podjęli decyzję o zmianie nazwy ulic kojarzących się z komunizmem. Niebawem z miasta znikną ulice Świerczewskiego, Roli-Żymierskiego i Obrońców Stalingradu.

Uchwała została podjęta podczas sesji Rady Miejskiej w październiku. Dotychczasowa ulica Świerczewskiego stanie się Staromiejską, Roli-Żymierskiego będzie ulicą Mieszka I a Obrońców Stalingradu zmieni się na Czcibora.  


W Cedyni od kilku lat próbowano zmienić nazwy ulic, inicjatywa spotykała się z niewielkim zainteresowaniem mieszkańców. Podobnie było również w tym roku, w ramach konsultacji wpłynęło jedynie 6 ankiet. Nazwy ulic zostaną jednak zmienione, taki obowiązek nakłada tzw. ustawa dekomunizacyjna. 

- Wytyczne otrzymaliśmy od Instytutu Pamięci Narodowej, że mamy zmienić nazwy ulic (...). Gdybyśmy tego nie zrobili, wojewoda miałby prawo zmienić nazwy ulic bez konsultacji z mieszkańcami (...) nie mielibyśmy na to, żadnego wpływu - tłumaczy nam Krzysztof Nowak, przewodniczący Rady Miejskiej w Cedyni. 

Zmiany nazwy ulic nie będą kosztowne dla mieszkańców, wszystkie dokumenty mające swoją ważność ciągle będą obowiązywały.

1 komentarz:

  1. Nareszcie! Bardzo dobra decyzja i godni patroni ulic! Długo trzeba było czekać na ten dzień. Szkoda, ze niektórzy znajdowali argumenty przeciw.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.