Reklama [góra]

ZGDO chce więcej pieniędzy od gmin, będzie podwyżka cen za śmieci dla mieszkańców?


Czy mieszkańców gmin: Cedyni, Banie, Chojny, Widuchowej, Starego Czarnowa i Morynia czeka kolejna podwyżka cen za wywóz odpadów komunalnych? Władze Związku Gmin Dolnej Odry chcą drastycznie podnieść kwotę składek członkowskich. 

We wtorek 25 października w Dolicach odbyło się zgromadzenie Związku Gmin Dolnej Odry. Padła propozycja zmiany statutu i podwyższenia składki członkowskiej. Gminy obecnie płacą 5 złotych i 10 groszy od mieszkańca, kwota ta miałaby wzrosnąć do 25 złotych i 60 groszy. Podwyżka ma być spowodowana wciąż rosnącym zadłużeniem.

Uchwała dotycząca podwyżek składki członkowskiej nie została podjęta, trzy gminy były przeciwko - Recz, Krzęcin i Widuchowa, a osiem "za". Przy takich zmianach wymagana jest bezwzględna większość głosów. Burmistrz gminy Chojna Adam Fedorowicz wstrzymał się od głosu, za podjęciem uchwały głosowała burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz i wójt Bań Teresa Sadowska.

Zarząd ZGDO chce aby nowe stawki weszły w życie jeszcze w tym roku, oznacza to, że wyższą składkę zapłacił jeszcze gmina Chojna, która opuści związek wraz z końcem 2016 roku.

Uchwałę o opuszczeniu ZGDO podjęto również w Widuchowej, stanie się to 1 stycznia 2018 roku.
Zdecydowany sprzeciw wobec podwyżki wyraziła wójt tej miejscowości, Anna Kusy Kłos - uważam od dłuższego czasu, że trzeba znaleźć rozwiązanie i zidentyfikować problem ciągle narastającego zadłużenia i próbować go rozwiązać. Jedynym rozwiązaniem mają być dopłaty do systemu, który nie może się sam finansować co zresztą widać. Ciągle wzrastający dług ma być pokrywany składkami członkowskimi? To zła droga. To w rzeczywistości pieniądze mieszkańców. nieustanie dokładając do składek członkowskich zabieramy naszym mieszkańcom możliwość remontu dróg, chodników i zaspokajania innych potrzeb.

Kolejne zgromadzenie Związku Gmin Dolnej Odry jest zaplanowane na 7 listopada w Cedyni. Przewodniczącym ZGDO jest obecnie wójt Boleszkowic Jak Krzywicki.

11 komentarzy:

 1. Panie redaktorze, którego dnia obchodzi imieniny JAK

  OdpowiedzUsuń
 2. Kotowicz zatrudniła swojego koleśia z Czarnowa w Komunalce to teraz szuka kasy no trzeba mu płacić

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Kotowicz się rozczaruje przy następnych wyborach

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba ma odrobine ambicji I nawet nie będzie próbowała startować

  OdpowiedzUsuń
 5. Co na to chojeńscy Radni? Przecież to zakrawa o kpinę powinno być poruszone na najbliższej sesji Rady Miasta

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszyscy radni 7 listopada do Cedyni zobaczyć jak ich włodarze dbają o budżet swoich gmin!!! ZGDO - ciągle na minusie i jest dobrze. Fenomen w skali kraju........

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj była sesja w Chojnie. Czy temat tego burdelu został poruszony przez naszych bezradnych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kasy im brakuje a na nowe wielkie biuro w Intermarche które zajmuje prawie całe drugie piętro to mają.

  OdpowiedzUsuń
 9. Brawo Pani Wójt z Widuchowej

  OdpowiedzUsuń
 10. Co zrobi Julia z ZGDO gdy jej ROMEO od stycznia nie będzie w związku.
  Niech wreszcie rozgonią to towarzystwo z ZGDO

  OdpowiedzUsuń
 11. A może by tak ZGDO nałożyło kary finansowe na firmy, które wywożą śmieci kiedy chcą i skąd chcą, zamiast szukać kasy u mieszkańców? A poza tym, to jeszcze na wiosnę wójt Krzywicki mówił na sesji rady w Chojnie, jaki to sukces, że spółka związku wspólnie z EKOFIUKIEM wygrali przetarg, bo będzie dużo taniej. I co? - pieniędzy dalej brakuje, więc taniej chyba nie jest, za to nam wszystkim ZGDO zafundował parę miesięcy bałaganu!

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.