Reklama [góra]

Radni przeciwko zmianom w ZGDO, przygotowano stosowne uchwały


W porządkach obrad zbliżających się sesji w gminach Chojna i Widuchowa znalazły się punkty dotyczące wyrażenia sprzeciwu wobec uchwały Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry w sprawie wprowadzeni zmian w statucie tej organizacji. 

Kontrowersyjne decyzje dotyczące między innymi sporej podwyżki opłat członkowskich dla gmin podjęto w listopadzie na walnym zgromadzeniu członków ZGDO w Cedyni. Oprócz tego gminy muszą również zapłacić za zaległości swoich mieszkańców. O tej sprawie pisaliśmy w artykule Gminy zapłacą więcej za bycie w ZGDO.

Sesja w Chojnie odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia, dzień później będą obradować radni w Widuchowej.

- Wprowadzone nowe zapisy w Statucie Gmin Dolnej Odry Gmina obligują gminy opuszczające Związek do zapłacenia składki dodatkowej wyliczanej na podstawie długu mieszkańców, jaki zostanie wyliczony na dzień wyjścia bądź usunięcia ze Związku. (...) Od początku swojego istnienia Związek nie wypracował sobie skutecznych narzędzi i możliwości prawnych umożliwiających ściągnie należności od dłużników. Dokonując zmian statutowych swój brak zorganizowania i nieudolność systemową próbuje zrzucić na członkowskie gminy, aby to właśnie samorządy pokryły zadłużenie mieszkańców oraz zapłaciły za wirtualne osoby, które rzekomo zamieszkują na terenie Związku, a nie złożyły deklaracji. (...) Nagannym wydają się być praktyki ZGDO zmieniające w trakcie roku obrachunkowego zasady wspólnej polityki finansowej skutkujące bezpośrednim niezaplanowanym obciążeniem budżetów gmin, szczególnie, gdy następują z końcem roku kalendarzowego - czytamy w uzasadnieniu do uchwały nad którą radni pochylą się w Chojnie.

W poniedziałek tematem ZGDO zajmowali się radni w Moryniu podczas wspólnego posiedzenia komisji. Radni pozytywnie ocenili nowy statut Związku Gmin Dolnej Odry - informuje nas Maciej Ostrowski.

Na zdj. Wójt Widuchowej Anna Kusy - Kłos, która głosowała przeciwko zmianom w statucie. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.