Reklama [góra]

ZGDO podnosi składki gminom, Chojna "przeciw", Widuchowa "za"


Radni w Widuchowej odrzucili projekt uchwały w sprawie wyrażenia przez Gminę Widuchową sprzeciwu wobec uchwały zmieniającej statut Związku Gmin Dolnej Odry. Dzień wcześniej podobną uchwałę zajmowali się radni w Chojnie, tam została ona podjęta pozytywnie. 

O tym dlaczego takie punkty pojawiły się na sesjach w Chojnie i Widuchowej informowaliśmy w artykule Radni przeciwko zmianom w ZGDO, przygotowano stosowne uchwały.

Radni w Chojnie jednogłośnie byli za przyjęciem uchwały wyrażającej sprzeciw wobec nowych ustaleń ZGDO, wcześniej pozytywnie zaopiniowały ją wszystkie komisje. Nie było nawet dyskusji w tym temacie.

W Widuchowej dyskusja trwała kilkadziesiąt minut, doszło do ostrej wymiany zdań. Na mocy nowych ustaleń podczas zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry, gminy zapłacą 400% więcej składki członkowskiej, pieniądze muszą znaleźć do końca roku. Większość radnych uważa, że to bardzo niekorzystne zmiany dla gmin - członków.

- Związek nie działa dobrze, skoro musimy dokładać do tego systemu (...) w przyszłym roku też będziemy dokładać (...) od kwietnia rośnie nam dług. (...) 200 tysięcy które mamy zapłacić do związku, można by było przeznaczyć na remonty dróg. (,..) dokładamy do tego z pieniędzy podatników - apelowała wójt Anna Kusy- Kłos, która tuż przed głosowaniem zwróciła się wprost do radnych - państwo zabierzecie 200 tys. swoim mieszkańcom.

Tuż przed głosowaniem radny Marcin Łowicki zgłosił wniosek o przeprowadzenie głosowania imiennego, który został odrzucony w głosowaniu.

Za przyjęciem projektu uchwały uchwały w sprawie wyrażenia przez Gminę Widuchowa sprzeciwu wobec uchwały Nr 28/2016 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry głosowało 5 radnych Zdzisław Merski, Marek Boruta, Janusz Kulka, Marcin Łowicki i Dariusz Filipiak. 7 radnych było przeciw Marzena Gęsiak, Jadwiga Hasiuk, Agnieszka Malik, Sebastian Pomykała, Katarzyna Nazar, Małgorzata Jankowska i Bogdan Kosmalski.
Radna Magdalena Puzik wyszła z sali obrad tuz przed głosowaniem, a Zbigniew Dwojak i Marcin Janiak nie są obecni na sesji.

Zobacz również: 
XXIX sesja Rady Miejskiej w Chojnie [zapis video z sesji]
XVI sesja Rady Gminy Widuchowa [zapis video z sesji]

6 komentarzy:

 1. Poziom prowadzenie obrad przez p. Sebastiana i wiedza na temat ZGDO jest godna pożałowania. Nawet nie był w stanie podać informacji jakie jest obecne zadłużenie związku. Jeszcze hucznie zapowiedział że uchyli uchwałę o wyjściu ze ze związku. Wczoraj śledziłam obrady sesji w Chojnie i Panie Sebastianie proszę się uczyć bo prezentuje Pan wiejski obraz samorządowca.
  Sąsiadka

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest zadłużenie mieszkańców gmin wchodzących w skład ZGDO, a nie samego ZGDO.Te pieniążki wrócą do ZGDO, czy przez dobrowolne wpłaty, czy też przez sprawy komornicze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wrócą. Niestety gminy będą dopłacać do ZGDO. Smutne, ale prawdziwe.

   Usuń
 3. Ten syf ze smieciami to ta wasza UE nam zgotowala i nieudolne rzady.

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie jest zadłużenie mieszkańców tylko ZGDO. Po takim zadłużeniu powinno się reagować i wywalić na zbity pysk prezesów tej spółki bo widocznie są nieudolni. Jakoś w pierwszych latach ZGDO miało nawet nadwyżki. Gdzie jest komisja rewizyjna i kto w niej siedzi? Brawo dla Pani Burmistrz Widuchowej za to, że nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto. Co do Burmistrza Chojny, Morynia i paru innych to szkoda słów

  OdpowiedzUsuń
 5. Przewodniczącym Rady jest pan Bogdan a nie Pan Sebastian

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.