Reklama [góra]Gimnazjaliści szykują się do testów


Tematy o likwidacji gimnazjów należy odłożyć na bok, zbliżają się ważne dni dla gimnazjalistów. Od środy rozpoczną się testy gimnazjalne do których przystąpiło ok 350 tys uczniów. Co uczniów czeka w tym roku, co można wnieść na salę oraz czy egzaminy mogą pojawić się w internecie.

Co czeka uczniów? 
Warto na początku przypomnieć, że będzie to jedna z ostatnich sesji egzaminów. Gimnazja, zgodnie z nową reformą, będą wygaszane. Obecni uczniowie klas VI nie pójdą do gimnazjum a będę kontynuować naukę w klasie VII. Ostatni egzamin gimnazjalny odbędzie się w roku szkolnym 2018/2019.

Tegoroczne egzaminy rozpoczną się w środę 19 kwietnia o godzinie 9.00. Pierwszego dnia uczniowie zmierzą się z częścią humanistyczną, na początku arkusz będzie dotyczył historii i wiedzy o społeczeństwie, o godz. 11.00 uczniowie zmierzą się z językiem polskim.

Kolejnego dnia, w czwartek na uczniów będzie czekać zestaw matematyczno-przyrodniczy. Podobnie jak dzień wcześniej, egzaminy rozpoczną się o godzinie 9.00 i 11.00. Na rozwiązanie pierwszego bloku, również z pierwszego dnia, uczniowie otrzymają 60 min (dyslektycy 80 min), na rozwiązanie drugiego bloku - 90 min (dyslektycy 135 min).

W piątek uczniowie będą rozwiązywać zadania z języka obcego. Do poziomu podstawowego przystępuje każda osoba. Egzamin z poziomu rozszerzonego jest dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się w szkole podstawowej. Pierwszy blok będzie trwać 60 min (dla dyslektyków 80 min ), drugi również 60 min (dla dyslektyków 90 min)

Co można wnieść na salę?
Na salę uczniowie mogą wnieść:
  • długopis lub pióro z czarnym wkładem/tuszem (rysunki należy wykonywać długopisem)
  • linijkę

Na salę nie można wnieść:
  • kalkulatora
  • słowników
  • urządzeń telekomunikacyjnych

Czy egzaminy mogą pojawić się w internecie?
Bardzo często, kilka dni przed egzaminami, na różnych stronach internetowych oraz społecznościowych możemy zauważyć informację, że możemy pobrać tegoroczny arkusz. Takie informacje tworzone są przez oszustów, którzy naciągają gimnazjalistów. Oferują poznanie zadań tegorocznego egzaminu gimnazjalnego oczywiście nie za darmo. Nie ma możliwości aby egzaminy wyciekły do internetu. Są one dobrze zabezpieczone na etapie przygotowywania jak i drukowania arkuszy. Następnie wszystko przechowywane jest w zabezpieczonych szafach lub sejfach (gdy trafiają do szkoły). Otwiera się to tuż przed egzaminem.

Uczniowie płacąc i pobierając "tegoroczny wyciek arkuszy" tak naprawdę czytają zeszłoroczny lub sklejony (z kilku innych) arkusz gimnazjalny.

Do egzaminu gimnazjalnego musi przystąpić każdy uczeń klasy trzeciej. Jest to warunek ukończenia szkoły. Jeżeli natomiast, uczeń nie przystąpi, musi pojawić się w drugim terminie (1,2 i 5 czerwca). Nie można też ścigać, przyłapany uczeń musi przystąpić do egzaminu w drugim terminie.

Wyniki egzaminów uczniowie poznają 16 czerwca. Nawet gdy napiszą go słabo a oceny na świadectwie będą pozytywne - uczeń kończy szkołę. Nie ma możliwości poprawki egzaminu.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.