Reklama [góra]

Praktyki sceniczne w Schwedt dla polskich studentów


24 czerwca dyrektor teatru Uckermärkische Bühnen Schwedt i JM Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku złożą podpisy pod umową o współpracy, która oficjalnie potwierdzi kooperację obu instytucji. Gdańscy studenci już od roku odbywają praktyki w teatrze w Schwedt i uczestniczą w  przygotowaniach przedstawień muzycznych. 

Aktualnie trwają intensywne próby musicalu „Luter – między miłością, śmiercią i diabłem” w teatrze letnim Odertalbühne w Schwedt. Wśród ponad 30 aktorów są także dwie artystki z Polski: Agnieszka Tylutki-Drozd w roli zakonnicy Johanny i Paulina Wojtowicz w roli zakonnicy  Heleny. Obie młode aktorki studiują śpiew i aktorstwo (specjalizacja musical) w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wspólnie z dwoma kolegami obie wykonawczynie odbywają właśnie praktykę w teatrze w Schwedt. Obie też biegle posługują się językiem niemieckim.

Dyrektor teatru w Schwedt i jednocześnie reżyser przygotowanego spektaklu Reinhard Simon twierdzi, że „przyszli aktorzy musicalowi z Gdańska są nie tylko utalentowani, ale także głodni wiedzy i ambitni. Wszyscy praktycznie, na scenie realizujemy polsko-niemiecką współpracę i jesteśmy dumni, że ci młodzi ludzie są członkami naszego zespołu. Zwłaszcza, że bardzo wzbogacają naszą inscenizację.”

Już w ubiegłym roku studenci z Akademii Muzycznej w Gdańsku uczestniczyli w produkcji spektaklu w teatrze Uckermärkische Bühnen w Schwedt. Występowali na scenie wspólnie z członkami zespołu ze Schwedt i tancerzami gryfińskiego teatru EGO VU w przedstawieniu musicalu „Amore mio – spisek Figara“.

W oficjalnej umowie o współpracy uregulowane zostaną zasady odbywania w Schwedt praktyk scenicznych. Umowa obowiązywać ma na razie do roku 2021. W uroczystość podpisania umowy o współpracy przez JM Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku profesora Macieja Sobczaka i dyrektora teatru w Schwedt Reinharda Simona, udział wezmą także europoseł CDU dr Christian Ehler, poseł CDU do Bundestagu z ramienia CDU Jens Koeppen oraz minister ds. Nauki, Badań Naukowych i Kultury w rządzie Brandenburgii dr Martina  Münch. Akt złożenia podpisów pod umową będzie mieć miejsce 24 czerwca w teatrze letnim Odertalbühne w ramach premiery musicalu.

Foto: Udo Krause / BU: Wspólnie na scenie (od lewej) Antonia Welke, Katarzyna Kunicka, Agnieszka Tylutki-Drozd, Paulina Wojtowicz/

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.