Reklama [góra]

Egzotyczne stworzenia zamieszkały w... Odrze niedaleko Gryfina


W Odrze, a dokładnie w ciepłym kanale niedaleko Gryfina, zamieszkały egzotyczne krewetki, pochodzące z Azji. Skąd wzięły się w wodach w naszym regionie?

Słodkowodne krewetki pochodzące z południowo-wschodniej Azji Neocaridina davidi zamieszkały w wodach Odry, dokładnie w ciepłym kanale do którego odprowadzane są podgrzane wody z elektrowni Dolna Odra.

Skąd ten egzotyczny gatunek w wodach naszego regionu? Według ekspertów krewetki w Odrze to prawdopodobnie efekt nieodpowiedzialnego właściciela akwarium. Wypuszczanie zwierząt wodnych do rzek to bardzo częste zjawisko w naszym kraju. Takie postępowanie może doprowadzić do poważnym zmian ekosystemu.

Nie wszystkie gatunki są w stanie przeżyć w wodach klimatu umiarkowanego. Wiele zwierząt pochodzących z cieplejszych klimatów nie przeżywa zimy.

Sytuacja się zmienia, gdy niespotykany wcześniej gatunek znajduje wody o warunkach zmienionych, na przykład poprzez wpuszczenie ścieków termalnych, czyli wód podgrzanych pochodzących z przemysłu. 

- Tak właśnie stało się w przypadku krewetek, które zamieszkały w Gryfinie, gdzie znalazły korzystne warunki do życia i rozmnażania - podsumowują badacze. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.