Reklama [góra]

W 74. rocznicę Powstania Warszawskiego zawyją syreny [video]


W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia o godzinie 17.00 na terenie powiatu gryfińskiego na minutę zostaną uruchomione syreny alarmowe.

 1 sierpnia o godzinie 17:00 włączone zostaną na okres jednej minuty syreny alarmowe w ramach treningu systemu ostrzegania i alarmowania. Celem treningu będzie wyrażenie pamięci i uhonorowanie poświecenia oraz walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku. Jednocześnie proszę, dla podkreślenia wagi tego historycznego wydarzenia i uczczenia Godziny „W”, o wstrzymanie ruchu ulicznego i minutę ciszy  czytamy w komunikacie przesłanym przez Urząd Miejski w Chojnie. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 i trwało do 3 października. Zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, wymierzone było militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych oraz 15 tys. zabranych do niewoli. Walki przeciw okupantowi prowadzone były przez 63 dni przez słabo uzbrojone siły powstańcze. W rezultacie zakończyło się to kapitulacją 3 października 1944 r.

Zobacz spot zapowiadający to wydarzenie oraz materiał filmowy z Chojny i Gryfina z 2017 r.Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.