Reklama [góra]

Biopsja mammotomiczna – co to jest?


Rak piersi to jedna z najgroźniejszych chorób, która dotyka kobiety. Niestety taki nowotwór może być bardzo groźny i w konsekwencji doprowadzić do śmierci. Jednak zazwyczaj jest to związane z tym, że kobiety zbyt późno dowiedziały się o swojej chorobie. Dlatego tak ważne jest to, żeby się regularnie badać. Dzięki temu znacząco zwiększamy nasze szanse na całkowite wyzdrowienie. Zwróćmy uwagę, że biopsja mammotomiczna jest jednym z najnowocześniejszych sposobów diagnozowania raka piersi. Zatem dowiedzmy się więcej na ten temat.

Czym jest mammotomiczna biopsja piersi?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że biopsja mammotomiczna to bardzo nowoczesne badanie. Ważne jest także to, że wystarczy zaledwie kilkanaście minut, by pobrać określony fragment tkanki. Poza tym zwróćmy uwagę na to, że sam proces polega na nakłuciu piersi, a zabrany wycinek poddaje się badaniu histopatologicznemu. Pamiętajmy też o tym, że biopsja mammotomiczna nie ogranicza się jedynie do diagnozowania raka piersi. Dzięki temu badaniu możemy leczyć łagodne zmiany. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie: https://biopsjamammotomiczna.pl/.

Kiedy można wykonać biopsje mammotomiczną?

Zwróćmy uwagę na to, że biopsja mammotomiczna zazwyczaj jest wykonywana wtedy, gdy w trakcie poprzednich badań, czyli np. USG lub mammografi, uwidoczniły się jakieś zmiany. Jednak w większości przypadków zmiany nie są duże i wynoszą maksymalnie 2 cm. Ważne jest także to, że nie można jej wykryć za pomocą badania palpacyjnego. Ważne jest także to, że wynik otrzymany dzięki biopsji mammotomicznej jest bardzo dokładny. Dzięki czemu możemy otrzymać właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie.


Na czym polega biopsja mammotomiczna piersi?


W trakcie badania nie musimy bać się bólu. Każda kobieta najpierw otrzymuje znieczulenie miejscowe. Zwróćmy też uwagę na to, że biopsja mammotomiczna odbywa się w pozycji leżącej. Najpierw lekarz wykonuje USG, by dokładnie określić, w którym miejscu należy wbić igłę. Dzięki temu, że wpuszczana igła ma kształt rurki, to możliwe jest wycięcie i pobranie zmiany. Całe badanie trwa ok. 20 minut. Pamiętajmy też o tym, że biopsja mammotomiczna nie wymaga pozostania w szpitalu. Jednak konieczne jest założenie opatrunku uciskowego, a także kompresu chłodzącego.


Jakie są zalety biopsji mammotomicznej?


Zwróćmy uwagę na to, że jedną z najważniejszych zalet biopsji mammotomicznej jest to, że powalają na uzyskanie prawie stuprocentowej diagnozy. Dzięki temu możliwe jest szybkie rozpoczęcie leczenia, co jest bardzo ważne w przypadku każdego nowotworu. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to jedyna zaleta związana z wykonywaniem biopsji mammotomicznej.

Najważniejsze zalety biopsji mammotomicznej piersi:

  • Pozwala na usunięcie niewielkich zmian,
  • Do wykonania badania wystarczy tylko jedno nakłucie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko związane ze zniekształceniem piersi,
  • Biopsja mammotomiczna nie wymaga zakładania szwów, pozostawia tylko niewielką bliznę.
  • Niemal stuprocentowa diagnoza,
  • Brak konieczności hospitalizacji pacjentki.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.