Reklama [góra]Ile kosztuje życie przeciętnego Polaka?


Żeby w Polsce przeżyć miesiąc na skromnym poziomie, trzeba przeznaczyć na bieżące wydatki około 1467 zł. Życie na nieco wyższym poziomie – średnio potrzebujemy około 2317 zł. Przy wymaganiach wyższych, zapewniających nie tylko minimum egzystencjalne, ale i socjalne na zauważalnym pułapie – nasze miesięczne wydatki zahaczą o 3605 zł.

Do takich wniosków doszli analitycy – socjologowie z Centrum Badania Opinii Społecznej. Przeprowadzili oni badanie, którego celem było ustalenie, ile pieniędzy potrzebuje Polak, aby przeżyć miesiąc, czyli mieszkać, jeść i funkcjonować w społeczeństwie. 

Z tekstu dowiesz się: 
  • jakie są średnie zarobki w Polsce, 
  • jakie są koszty mieszkania i żywności, 
  • ile kosztuje utrzymanie samochodu, 
  • ile zapłacimy za edukację, rozrywkę i kulturę, 
  • jak Polacy radzą sobie z rosnącymi kosztami życia. 


Średnie zarobki w Polsce 


Obecnie (2018) średnia krajowa wynosi 4973 zł brutto, czyli 3530 netto. W roku 2017 wynosiła ona 4610 zł i 79 groszy czyli 3300 zł na rękę, natomiast dwa lata temu – 4329 zł 71 groszy brutto, czyli 3082 zł 86 groszy netto. 

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż jest to średnia krajowa, a zatem wynikowa bardzo różnych zarobków – tych naprawdę znaczących i tych minimalnych. Przypomnijmy, że obecnie płaca minimalna wynosi 2100 zł brutto, czyli około 1530 netto. 

Trzeba też zaznaczyć, że formy zatrudnienia bywają bardzo różne. Nie każdy pracuje na klasycznej umowie o pracę. Ciągle funkcjonujemy na umowach zleceniach, umowach o dzieło, niepełnych etatach itp. Wielu pracodawców wymaga od swych pracowników prowadzenia działalności gospodarczej. 


Jak oceniamy koszty życia w Polsce? 


Odpowiedzi respondentów bywają bardzo różne i są zależne od indywidualnych potrzeb. A wiadomo – w miarę jedzenia rośnie apetyt. Im więcej się zarabia, tym więcej się potrzebuje. Biorąc jednak pod uwagę średnie realia, CBOS rozpatrzył różne konfiguracje.

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego dochody na minimum egzystencjalne wynoszą 1916 zł na osobę, minimum socjalne to 2850 zł. „Dostatnie życie”, według badanych, zapewnią dochody w wysokości 3954 zł. 

W gospodarstwach dwuosobowych, (przy dwójce dorosłych) wysokość dochodów na poszczególnych poziomach życia wynoszą 1579 zł, 2401 zł oraz 3142 zł na osobę. 

W typach gospodarstw trzy- i czteroosobowych (dorośli + dziecko/dzieci przed 14. rokiem życia) ocena jest podobna jak w przypadku gospodarstwa dwuosobowego. 

Wniosek nasuwa się czytelny: im większe gospodarstwo, tym mniejsze zapotrzebowanie dochodowe na jedną osobę. 


Koszty mieszkania 


W ostatnim roku ceny na rynku nieruchomości zauważalnie skoczyły do góry. Rozpiętość cen mieszkań w Polsce jest bardzo duża i zależy oczywiście od miejscowości – im większa i bardziej atrakcyjna pod względem możliwości zawodowych, tym wyższa jest cena. 

Średni koszt wynajmu mieszkania o wielkości 38-60 m kw. w Warszawie wynosi ok. 2800 zł miesięcznie, w Gdańsku ok. 2300 zł. Oczywiście podobnie jak przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, w tym stan nieruchomości oraz miejsce, gdzie owa nieruchomość się znajduje (niektóre dzielnice czy rejony miast bywają znacznie droższe od pozostałych). 

Rosną także, niestety, koszty eksploatacji nieruchomości. Spółdzielnie podnoszą czynsze, gdyż wzrastają koszty wywozu śmieci, ceny materiałów do drobnych remontów oraz inne elementy niezbędne do utrzymania osiedli w schludności i porządku. 


Żywność i napoje 


Żywność drożeje cały czas, a niedawny wzrost cen paliwa i gazu sprawi, że w najbliższych miesiącach zdrożeje ona jeszcze bardziej. Jednym z szerzej komentowanych w prasie jest przykład podwyżki cen masła, które jeszcze do niedawna kosztowało nawet 100% mniej od ceny obecnej. 

Polacy zużywają dużo wyrobów tytoniowych (średnio pali ok. 26% naszego społeczeństwa), więc przyjmując średni koszt paczki papierosów (ok. 15 zł), na ten cel wydaje się od ok. 200 zł do nawet 500 zł miesięcznie. 


Chemia, odzież i obuwie 


Przeciętnie na tak zwaną chemię, czyli środki chemiczne do czyszczenia, sprzątania, prania i tak dalej, Polak wydaje około 50-100 zł miesięcznie na osobę. Jeśli więc mamy do czynienia z jednoosobowym gospodarstwem domowym, będzie to nieco niższa stawka. Przy większych rodzinach, gdzie wzrasta ilość niezbędnych detergentów, cena wzrasta proporcjonalnie. 

Odzieży i obuwia rodacy wciąż szukają głównie na przecenach. Dlatego ciągle popularne są sezonowe wyprzedaże i posezonowe obniżki, a outlety bywają oblegane bardziej niż regularne sklepy. Różne źródła podają, że jest to średni koszt 1300 złotych rocznie na ubrania i buty. Przeciętny Europejczyk wydaje trzykrotnie więcej. 


Samochód: paliwo i eksploatacja 


Przeciętnie Polak wydaje na benzynę około 200-400 zł miesięcznie. Tu, rzecz jasna, zakładamy użytkowanie rozsądne i jedynie w sytuacjach niezbędnych. Dla zaoszczędzenia połowy tej kwoty kierowcy często decydują się na montaż instalacji LPG. 

Stąd ogromna popularność tego surowca w naszym kraju. Miesięczne koszty paliwa i eksploatacji auta są zależne od częstotliwości użytkowania, spalania oraz innych czynników. Niektórzy zmuszeni są do rozwożenia dzieci po placówkach edukacyjnych i do załatwiania różnych spraw przy pomocy samochodu. Wówczas owe koszty są znacząco wyższe. 

Bywa, że jeśli ktoś dojeżdża do pracy na drugim końcu miasta i rezygnuje z transportu miejskiego, musi na paliwo przeznaczyć nawet 1000-1500 zł miesięcznie. Koszty eksploatacji auta zależne są od jego wartości. Im droższy samochód, tym wyższe koszty. Auta tanie w utrzymaniu są zatem ciągle bardzo popularne wśród rodaków. 


Inne wydatki: edukacja, rozrywka, kultura 


Niestety, na edukację, kulturę i rozrywkę Polacy wciąż wydają dużo mniej w stosunku do danych z Europy Zachodniej. Trudna sytuacja ekonomiczna sprawia, że dopiero w kształcącej się klasie średniej panuje względna świadomość potrzeby rozwoju. 

Kino, teatr oraz inne rozrywki „na mieście” ciągle kojarzą się z luksusem. Nie jest to dziwne, jeśli przeciętny bilet do multipleksu kosztuje w weekend około 30 zł. A zatem wyjście pary to już 60 zł, a czteroosobowej rodziny – około 100 zł, biorąc pod uwagę zniżki studenckie i uczniowskie. 

Przy zarobkach na poziomie 2000-3000 zł to już odczuwalny koszt. Ponad 40% Polaków deklaruje, że jest w stanie wydać na rozrywkę od 100 do 300 złotych. 

Zróżnicowanie kosztów widać również w wydatkach na edukację, zależnie od jej form. Przykładowo umieszczenie dziecka w prywatnym przedszkolu może wahać się cenowo od 800 zł do ok. 2000 złotych. Nietrudno jest więc domyślić się, że dla wielu Polaków taki wydatek jest wręcz niewyobrażalny. 


Jak radzą sobie Polacy z rosnącymi kosztami życia?


Coraz więcej osób decyduje się na pożyczki pozabankowe. Szczególny wzrost popularności tej formy poprawiania kondycji finansowej zauważalny jest w okresie świąt czy wakacji. Dla wielu osób staje się to coraz bardziej naturalne. 

Tego typu pożyczki są bowiem bardziej formalne, a dzięki temu bezpieczniejsze niż pożyczki prywatne. Te drugie mogą nieść ze sobą wiele nieprzewidzianych konsekwencji. 

Zaletą pożyczek pozabankowych, lecz zaciąganych w firmach pożyczkowych, jest dostosowanie chwilówki do indywidualnych potrzeb oraz możliwość widnienia w BIK i tworzenia jawnej, dobrej historii kredytowej. Sprawdź np. pożyczki pozabankowe w Zaplo

Co więcej, instytucje udzielające pożyczek pozabankowych działają w pełni jawnie i legalnie, są zrzeszone np. w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych (by do niego należeć, trzeba spełnić surowe kryteria). Warto też zajrzeć do rejestru instytucji pożyczkowych, prowadzonego przez KNF. 


Artykuł sponsorowany przez Zaplo.pl 
Źródło: cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_060_18.PDF

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.