Reklama [góra]Niedziela dniem żałoby narodowej. Tragedia w kopalni w Czechach


W piątek 21 grudnia Prezydent Andrzej Duda ogłosił najbliższą niedzielę dniem żałoby narodowej.


– W związku ze śmiercią dwunastu Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni w Karwinie, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej – poinformowała w specjalnym komunikacie Kancelaria Prezydenta.

Jak informują ogólnopolskie media, do katastrofy górniczej w Czechach doszło w czwartek o godz. 17:16. Ponad 800 metrów pod ziemią wybuchł metan. Zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. Dziesięć osób zostało rannych

Na miejscu wciąż trwa akcja ratunkowa, pracuje 40 ratowników górniczych. W czasie wybuchu pod ziemią pracowało 23 górników, w tym 22 Polaków.

Kondolencje złożyli już prezydent i premier Mateusz Morawiecki, który udał się na miejsce tragedii.

– Dramatyczne wieści ze Śląska: „Szanowny Panie Prezydencie, przekazuje smutna wiadomość. Wysoce prawdopodobne, że w kopalni w Karwinie zginęło 11 Polaków.” Panie Boże, miej w swojej opiece Rodziny Górników. RiP – czytamy na Twitterze Andrzeja Dudy.

– Pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim bliskim ofiar katastrofy górniczej w Karwinie. To ogromna tragedia dla wszystkich Polaków i Czechów. W tym trudnym dniu szczególnie mocno pokażmy solidarność i poczucie narodowej wspólnoty – pisze na Twitterze Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM).

Podczas żałoby narodowej flagi opuszczone są do połowy, na sztandarach zawieszony jest kir, obowiązuje zakaz hucznych imprez, koncertów i zabaw.

fot.: własne/archiwum

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.