Reklama [góra]

„Kliknij i zobacz swoje zdjęcia z wakacji” – nowa metoda oszustw w internecie


Jak wynika z najnowszych statystyk Google Polska, co piąty internauta stracił swoje dane z winy phishingu – stale zyskującej na popularności metody ataków hakerów.


Phishing polega na tym, że przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej). Oprócz fałszywych stron internetowych, wiernie kopiujących oryginał, możemy natrafić na niebezpieczne maile. Już w tytule wiadomości znajdujemy tekst nakłaniający nas do jej otworzenia, np. „Witaj, Piotrze, kliknij i zobacz swoje zdjęcia z wakacji”.

Eksperci przestrzegają, aby zachować ostrożność i nie otwierać podejrzanie wyglądających witryn czy wiadomości. Chwila nieuwagi może się skończyć się pojawieniem się w naszym systemie komputerowym złośliwego wirusa, a nasze dane osobowe zostaną skradzione.

Jak radzić sobie z phishingiem? Oto kilka sposobów:
  • dokładnie czytaj, kto konkretnie wysyła wiadomość – jeżeli adres e-mail odbiorcy wydaje się nam podejrzany, należy zachować szczególną ostrożność
  • gdy logujemy się na stronach internetowych, warto zwrócić uwagę na to, czy w pasku wyszukiwarki widnieje zapis „https”;
  • twórz silne hasła;
  • pamiętaj, by hasła były różne do poszczególnych kont i zarządzaj nimi.
Skradzione hasła hakerzy wykorzystują w różnych celach, m.in. dokonują zakupów na uzyskane nielegalnie dane, dlatego Policja apeluje o rozwagę w korzystaniu z sieci.

Źródło: rmf24.pl / GooglePolska

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.