Reklama [góra]Telewizyjny program na żywo był realizowany z Trzcińska Zdroju [video]


Próba likwidacji dwóch szkół w gminie Trzcińsko Zdrój stały się tematem telewizyjnego programu "Głos Regionów", który był emitowany na żywo w Telewizji Polskiej. 

Emisja programu rozpoczęła się od połączenia się z dziennikarką znajdującą się w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej. 

- Nasza szkoła jest szkołą wspaniałą. To jedyny ośrodek kultury na wsi. Liczymy się z tym, że nie wiemy jak w innej szkole nasze dzieci będą miały. My jako rodzice dogadujemy się z rodzicami, dyrekcją nauczycielami - mówi jeden z rodziców. 

- Broniliśmy naszej szkoły przez blisko 20 lat i będziemy bronić (...) dojazd dzieci z naszej miejscowości (do nowej szkoły - red.) trwałby ponad godzinę - dodał rodzic, którego dziecko uczęszcza do szkoły w Gogolicach. 

W programie pokazano również inne miejsca w Polsce, w których władze samorządowe chcą zlikwidować szkoły. Władze gmin i miast mówią wprost, że powodem są czynniki ekonomiczne - mała ilość uczniów i duże koszty utrzymania placówek.

Pod budynkiem Urzędu Gminy w Trzcińsku Zdroju znajdowali się z kolei radni i burmistrz Bartłomiej Wróbel, który zamiast rozmowy na żywo, przygotował oświadczenie w odpowiedzi na decyzję kurator. O negatywnej opinii Kuratorium Oświaty pisaliśmy w artykule Kuratorium nie zgadza się na zamknięcie szkół w Stołecznej i Gogolicach

- Rozmawialiśmy kilka razy, spotkaliśmy się w ostatnią niedzielę, dlatego przygotowałem dziś oświadczenie na decyzję Pani Kurator - powiedział Wróbel - decyzję Pani Kurator przyjąłem z ogromnym smutkiem i rozczarowaniem. Decyzja kuratorium nie zawiera żadnych merytorycznych argumentów przemawiających za taką decyzją. To decyzja w pełni polityczna. Kurator oświaty nie jest organem nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego i nie może poprzez swoje działania wpływać na losy gminy, a tak będzie w tym przypadku. Tym bardziej iż nie ponosi finansowych konsekwencji podjętych przez siebie decyzji i obciąża nimi budżet gminy. Nie dostosowana sieć szkół będzie przyczyną zapaści finansowej gminy i spowoduje stagnację dla 5 tysięcy mieszkańców tej ziemi. Jako gospodarz gminy czuje się w obowiązku podejmować racjonalne działania służące rozwojowi tej gminy i wszystkich jej mieszkańców. Jestem jednak bezsilny. Interes wąskiej grupy ludzi przedłożony został nad dobro kilku tysięcy obywateli. Pragnę również podkreślić, iż zapewniałem wszystkim dzieciom możliwość nauki w szkole posiadającej bardzo dobre warunki (...) jak również bezpieczny transport. 

W programie wypowiedział się również wicekurator oświaty Jerzy Sołtysiak, związany z partią Prawo i Sprawiedliwość - jeżeli chodzi o szkoły w Gogolicach i Stołecznej, są to miejsca bardzo szczególne na mapie edukacyjnej naszego województwa. W przypadku Gogolic bardzo się dziwie władzą gminy, że od wielu lat próbują zlikwidować tą szkołę (...)

Cały program, który trwał blisko godzinę, można obejrzeć na stronie Telewizji Polskiej [kliknij aby zobaczyć]

fot. TVP Szczecin 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.