Reklama [góra]Kamienne drogowskazy wskażą drogę


Po czterech latach od wykonania kamienny system oznakowania turystycznego ułatwiający odkrywanie piękna Puszczy Bukowej przechodzi gruntowne czyszczenie. 

Na głazach umieszczona jest inskrypcja zawierająca informację turystyczną, w tym m.in. nazwy zwyczajowe miejsc, dróg, nazwy miejscowości, kierunki oraz orientacyjną odległość wyrażoną w kilometrach (autorami treści inskrypcji i koncepcji lokalizacji kamieni są członkowie szczecińskiego Stowarzyszenia „Klub Kniejołaza", współpracujący z nadleśnictwem przy realizacji projektu). System kamiennych drogowskazów stanowi nawiązanie do przedwojennych metod identyfikacji ciekawych miejsc na obszarze Puszczy Bukowej. Jest również doskonałym przykładem możliwości wkomponowania oznakowania turystycznego w leśny krajobraz i dowodem na to, że takie ponadczasowe drogowskazy wciąż mogą stanowić doskonałą alternatywę dla multimedialnych aplikacji. 

Pierwsze 10 głazów, wykonanych na zlecenie Nadleśnictwa Gryfino trafiło do Puszczy już w 2013 roku. Pozostałe 43 kamienie dotarły na miejsca docelowe jesienią 2015. Stało się to możliwe za sprawą projektu „Budowa, poprawa i promocja infrastruktury turystycznej w 6 parkach krajobrazowych woj. zachodniopomorskiego w celu upowszechnienia wiedzy i wspierania zachowań proekologicznych – etap I" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007–2013. Beneficjentem głównym projektu było Województwo Zachodniopomorskie - Urząd Marszałkowski-Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Wśród trzech ostatnich głazów znalazł się również specjalny – pamiątkowy, który 16 lutego 2016 r. w obecności większości osób zaangażowanych w realizację projektu posadowiony został w okolicach wzniesienia Bukowiec. Jest zwieńczeniem niełatwego w realizacji dzieła „kamienie zamiast smartphonów”

- Kamienie pokrył kurz, który utrudnia korzystanie z ich przekazu. Rozpoczęliśmy więc akcję ich wiosennego szorowania. Przy okazji przeprowadzimy ich inwentaryzację i zastanawimy się nad miejscami, w których oznakowanie to mogłoby zostać uzupełnione. A może niektóre spośród kamieni wymagają korekty położenia? Sprawdzimy. Przy okazji wędrówek z kubełkami i szczotkami przyjrzymy się także innym głazom przywracając im czytelność. Czekamy również na zgłoszenia wszystkich, którzy zechcą wesprzeć nas w tym nietypowym przedsięwzięciu - mówią leśnicy z Nadleśnictwa w Gryfinie, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. 

Wystarczy chęć do wędrówki, butelki z czystą wodą i szczoteczka, która precyzyjnie pomoże wyczyścić inskrypcje. Każda osoba, która wesprze nas w pracy i przyśle zdjęcie potwierdzające wyszorowanie głazu (wraz z numerem telefonu do kontaktu, na adres gryfino@szczecin.lasy.gov.pl, z tytułem wiadomości "szorujemy kamienie") otrzyma pamiątkowy zestaw upominkowy „od puszczy”.

Akcja trwa do 31 maja b.r. 

fot. Nadleśnictwo Gryfino

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.