Nie daj się zabić - rozdajemy opaski odblaskowe


Szybko zapadający zmrok powoduje, że na drogach w okresie jesienno - zimowym jest niebezpiecznie. W związku z tym zakupiliśmy opaski odblaskowe, które będziemy rozdawać jeszcze przed świętami. Nasza akcja "Nie daj się zabić" ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa wśród pieszych, w ostatnim czasie wielokrotnie poruszaliśmy tematy związane z bezpieczeństwem na drogach. Nie chcemy bezczynnie czekać na to, aż dojdzie do tragedii.

Światła mijania w samochodzie oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów, kierowca ma szansę zauważyć pieszego lub rowerzystę, ubranego na ciemno i bez żadnych odblasków najwyżej na 20-30 metrów przed maską samochodu. Jeśli samochód jedzie z prędkością 100 km/h pokona ten dystans w sekundę i w tym czasie nie zdąży nawet rozpocząć hamowania. Elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę czy pieszego w światłach mijania samochodu już z odległości 150 metrów. Użycie odblasków, dzięki powstaniu efektu refleksów, zwiększa widoczność rowerzysty czy pieszego w przypadku świateł długich - nawet z odległości jednego kilometra. (Źródło: www.policja.pl)

8 Komentarze

 1. gdzie mozNA OTRZYMNAĆ /ODEBRAC OPASKI ODBLASKOWE.PISZECIE ZE ROZDAJECIE ALE GDZIE? ADRES.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o cierpliwość. Jeszcze przed weekendem, w godzinach wieczornych wyruszymy w region i będziemy rozdawać opaski napotkanym pieszym. Później, po niedzieli podamy informację, gdzie będzie można odebrać opaski.

   Usuń
 2. Akcja super! Jednakowoż proponuję udać się na Graniczną i tam rozdać każdemu z mieszkańców, w Chojnie po zmroku raczej mało kto spaceruje po nieoświetlonych jezdniach poza terenem zabudowanym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie chciałem napisać to samo, proszę udać się do Granicznej tamtejsi ludzie (nie wszyscy oczywiście) najbardziej zagrażają kierowcom!!!

   Usuń
 3. Gmina moryn witnica i okolice tez będą ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy na ile nam starczy opasek. Narazie zakupiłem nieco ponad 100 szt., są sfinansowane z prywatnych pieniędzy, ale będziemy się starali wciągnąć w akcję więcej osób.
   Podawajcie trasy, gdzie jest spory ruch pieszych, w pierwszej kolejności chcemy sprawdzić odcinki: Chojna - Graniczna, Chojna - Mętni - Łaziszcze i ewentualnie Godków - Witnica.

   Usuń
  2. a grzybno strzeszowek to juz nie gmina nasza kochana

   Usuń
 4. Dla informacji mieszkańców gminy Cedynia w ramach kampanii wyborczej komitet Nasza Gmina -Nasz Dom wyposażył prawie każde mieszkanie w kamizelkę odblaskową. Ponadto rozesłano prawie 1000 sztuk elementów odblaskowych tzw . uśmiechów. Był to przejaw w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców ☺

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza