Uczniowie klasy mundurowej w ZSP w Chojnie z wizytą w wyższej szkole oficerskiej sił powietrznych w Dęblinie [foto]


7 marca uczniowie klasy o kierunku wojskowym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie wzięli udział w Dniach Otwartych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie - kolebki polskiego lotnictwa wojskowego.

Spotkanie z lotnictwem rozpoczął Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, który powitał gości i w krótkim przemówieniu zachęcał młodzież do wstąpienia w szeregi elitarnej szkoły. Studenci WSOSP przedstawili zasady naboru na oferowane przez uczelnię kierunki zarówno wojskowe jak i cywilne oraz zasady rekrutacji. Podczas zwiedzania szkoły zaprezentowano ofertę kierunków kształcenia oraz bazę dydaktyczno-szkoleniową.


Uczniowie obejrzeli sprzęt lotniczy Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego, odwiedzili Ośrodek Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego, gdzie szkolą się kontrolerzy ruchu lotniczego oraz sprawdzili jak w praktyce działa symulator spadochronowy i urządzenie treningowe do nauki katapultowania. W Zakładzie Wychowania Fizycznego, zaprezentowano lotniczo-gimnastyczne przyrządy specjalne. Uczniom zaimponowało nowoczesne wyposażenie Ośrodka Szkolenia Obsługi Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych, a w szczególności bezpilotowce, używane obecnie w polskiej armii głównie do celów rozpoznawczych i obserwacyjnych. Młodzież szczególnie zainteresowała się systemem szkolno-treningowym do broni strzeleckiej Śnieżnik, gdzie w wirtualnej rzeczywistości, na dużym ekranie, można ćwiczyć prowadzenie strzelania w różnych sytuacjach taktycznych, z każdej, wykorzystywanej przez armię broni. Na zakończenie przedstawiono symulatory lotu, umożliwiające symulację każdej sytuacji w powietrzu, m.in. zaprezentowano lot samolotu bojowego, wykonując różne figury akrobacyjne. W trakcie zwiedzania uczelni uczniowie obserwowali szkolenie żołnierzy polskich jak też i innych państw, m.in. Arabii Saudyjskiej.


Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych, dysponującym bardzo bogatą kolekcją samolotów polskiego lotnictwa po II wojnie światowej, a także sesja zdjęciowa pod pomnikiem bohaterskich lotników, absolwentów dęblińskiej Szkoły Orląt.

 

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza