Czy wiesz, że Chojna miała kilka nazw zanim otrzymała tą właściwa? Poznaj niesamowitą historię miasta


Dopiero w maju 1946 roku Chojna otrzymała swoją obecną, urzędową nazwę. Przed wojną miejscowość nazywała się Königsberg, co tłumaczono na Królewiec. W 1945 miejscowość nazywano Chojnicami a stacja kolejowa otrzymała nazwę... Władysławsko.

Historię z nazewnictwem i wiele innych ciekawych opowieści możemy przeczytać na facebookowym blogi "Chojeńskie zapiski". 

- Samą stronę prowadzę bezinteresownie, z czystej i szczerej pasji - mówi nam autor bloga "Chojeńskie zapiski". Pierwszy wpis na stronie został opublikowany 21 listopada ubiegłego roku. Dotyczył on odnalezienia skarbu w naszym mieście.Każdy wpis opierany jest na kalendarium ważniejszych wydarzeń z dziejów miasta. W ten sposób autor stara się krótko i zwięźle przedstawić dane wydarzenia nawiązując do określonej daty [tj. rocznica] - Taki sposób wydaje mi się najbardziej atrakcyjny dla czytelników Facebook'a. Informacje do tego czerpię z ogólnodostępnej bibliografii regionu oraz źródeł archiwalnych. 

W rozmowie z naszym dziennikarze, pomysłodawca i założyciel strony posty pisze w wolnych chwilach - mam dużo satysfakcji, gdy mają one wiele odsłon.

Ostatni wpis dotyczył otrzymania, przez nasze miasto, nazwy urzędowej która widnieje po dziś dzień. 07.05.1946r. zarządzeniem Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych ustalona została oficjalna, urzędowa nazwa miasta - Chojna.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza