Marszałek Geblewicz: Europa daje nam dużo możliwości. W Chojnie świętowali Dzień Europy [foto] [video]


W krajach Unii Europejskiej 9 maja obchodzony jest Dzień Europy. W tym roku mija 15. lat od wejścia Polski do wspólnoty. Z tej okazji w Chojnie z władzami samorządowymi spotkał się marszałek województwa Olgierd Geblewicz. 

Święto europejskich państw obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, preferowane jest obchodzenie Dnia Europy 5 maja, natomiast w państwach Unii Europejskiej obchodzi się go oficjalnie 9 maja.


W gabinecie burmistrz gminy Chojna Barbary Raweckiej odbyły się rozmowy dotyczące Unii Europejskiej. Oprócz marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza udział w nich wzięli: starosta powiatu gryfińskiego Wojciech Konarski, wicestarosta Ewa Dudar, burmistrz gminy Chojna Barbara Rawecka oraz zastępca burmistrza Marcin Pisanko i dziennikarze lokalnych mediów - Gazety Chojeńskiej i naszego portalu.

Samorządowcy rozdawali mieszkańcom flagi Polski i Unii Europejskiej. 

- [...] Unia pozwala na przyspieszać, gonić [tworzenie różnych realizacji, infrastruktury itd - red.] i daje nam dużo możliwość, które powinniśmy wykorzystywać - mówił marszałek. Duży opowiadał również o ludziach młodych i o ich postrzeganiu Unii - Wierzę w młodych ludzi i ich zdrowy rozsądek. Jednak jedna rzecz mnie zaskoczyła. Dwa czy trzy lata temu, wśród szczytu migracyjnego, były przeprowadzone badania u ludzi w wieku 18-24 lat. Pytanie dotyczyło: czy jesteś za przeprowadzeniem kontroli na granicach. 78% młodych ludzi stwierdziło, że jest. To mnie strasznie zdziwiło bo jedną z większych wartości jaką daje unia jest swoboda przemieszczania się. Skoro młody człowiek nigdy nie przeszedł takiej kontroli to tak naprawdę nie wie co to znaczy i jak ona wygląda. Z drugiej strony, kolejnym pytaniem było to czy "rozważasz wyjazd zza granicę w ciągu kilku następnych lat w celu podjęcia pracy lub nauki". Tam chyba 80% powiedziało "Tak". Zatem jak sobie to wyobrażamy? Pozamykamy się a później będziemy jeździć? Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka ...


Zobacz zdjęcia na naszym Facebooku
Redakcja

3 Komentarze

  1. Odpowiem Geblewiczowi w sprawie kontroli granic i wyjazdu do pracy za granicę: młodzi ludzie poprostu mają większą wiedzę nt zagrożeń imigracji niż Geblewicz, a wyjechać za granicę do pracy można też przy działających kontrolach na granicy. Niestety, ale Geblewicz ma ciasny umysł by to wszystko ogarnąć.

    OdpowiedzUsuń
  2. zebrali się ci co okradali Polskę czyli PeOwiacy niejaki

    OdpowiedzUsuń
  3. Jasne że można codziennie sobie jeździć do pracy przy działających kontrolach...a jacy imigranci chcieliby tu przyjechać, poza Ukraińcami którzy są wszędzie, ale przecież Oni to nie imigranci zapewne;), na szczęście są tu tylko przejściowo, bo też uciekną z tego średniowiecza do cywilizacji :)

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza