Wierni z diecezji szczecińsko-kamieńskiej najmniej religijni w kraju. Niepokojące statystyki kościoła


Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił dane na temat uczestnictwa wiernych podczas niedzielnej mszy świętej w Polsce. 


Wierni z diecezji szczecińsko - kamieńskiej najrzadziej chodzą na niedzielne msze święte. Według zaprezentowanych danych, co czwarty katolik z naszego regionu uczęszcza na niedzielne msze święte. Około 11% wiernych przystępuje do komunii świętej. Nasz region znajduje się na szarym końcu rankingu. 

Najbardziej religijnym regionem jest diecezja tarnowska (71%) oraz przemyska i rzeszowska. Dane zostały przygotowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i pochodzą z 2018 roku (instytut publikuje je z rocznym opóźnieniem). Liczenie odbywa się co roku w jedną z niedziel października. 
- Po okresie względnej stabilności, od roku 2005 zmniejsza się w Polsce poziom uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Ustabilizował się natomiast poziom przyjmowania Komunii św. w trakcie niedzielnych Mszy św. i wynosi obecnie 17% - czytamy w raporcie. 

Rośnie liczba odejść z kościoła 

ISKK podjął próbę oszacowania skali apostazji w Polsce, czyli formalnego aktu wystąpienia z Kościoła. W okresie 2006 - 2009 łącznie z kościoła wystąpiło 1057 osób. Z kolei tylko w roku 2010 formalnego aktu apostazji dokonało 459 osób. 

fot. pixabay / ilustracyjne
Redakcja

37 Komentarze

 1. Jak trwoga to do Boga....... jeszcze się Kościoły zapełnią,oby nie było za późno

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To że nie chodzą do kościoła nie znaczy że przestali wierzyć . Nie mylić pojęć .

   Usuń
  2. Chyba w głowie ci sie zapełniło

   Usuń
  3. A ty co w garbate aniołki wierzysz takiego cudu nie bedzie

   Usuń
 2. Świetne wieści i pocieszające statystyki. Średniowiecze zaczyna opuszczać nasz naród. Ludzie widzą ze Kościół to tylko firma nastawiona na zysk. Nie ma tam nic wspólnego z żadnym Bogiem. Jedni nazywają to "kryzysem wiary", ja zaś przebłyskiem inteligencji. Oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 3. bo księdzu tylko pieniądz i ruchanie w głowie żaden z nich nie wierzy w boga

  OdpowiedzUsuń
 4. TAK TO DLACZEGO TORUŃSKA PISO SEKTA u nas wygrywa? BO PATOLOGIA JAK I CZARNE CWELO-PEDAŁYY KŁAMIĄ... NA STOS ICH WSZYSTKICH I DO ICHNIEJSZEGO PIEKŁA!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Co wiara liczy się czy zależy od chodzenia do kościoła. Śmieszne to. Do kościoła chodzą nawet członkowie byłej PZPR, a oni też są ... Co za absurd.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem jak w innych parafiach ale w Grzybnie dla księdza są równi i równiejsi.Zwykłym parafianom którzy nie włażą księdzu w d... Ciągle się obrywa. Ksiądz ma swoich wybranków i ich się trzyma a reszte ma gdzieś. U tych u ktorych może coś załatwić nigdy zlego słowa nie powie ani nie upomni. Jestem człowiekiem wierzącym i wiem że do kościoła chodzi się dla Boga a nie dla księdza ale jak ma się takiego księdza to naprawdę odechciewa się chodzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rysiu widać jak się go trzyma , wie że zyje

   Usuń
  2. Oczywiście ksiądz w Grzybnie ma swoich wybranych i od dawna miał. Idzie tam gdzie jest kasa te bogatsze rodziny, a gdzie rodziny które żyją skromnie? Do nich nie podejdzie!!Ot przykład proboszcza, i jak ludzie mają iść do kościoła! Potem narzeka mało ludzi na mszy niech najpierw zobaczy co jest nie tak! Że ludzi odpycha od kościoła.....

   Usuń
  3. Nie chodzi się do księdza tylko do kościoła. Zawsze najwięcej do gadania mają Ci którym droga do kościoła jest za daleka.

   Usuń
  4. Ksiądz Proboszcz z Grzybna dobrze spełnia swoją rolę. Parafianin ze Strzelczyna.

   Usuń
 7. A w Godkowie tylko 5 osób przyjęło księdza po kolędzie. Nie mówię że wszyscy księża są tacy sami ale naprawdę mało jest w dzisiejszych czasach księży z prawdziwego powołania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat w Godkowie macie jednego z lepszych księży...

   Usuń
  2. Tylko pieć osób za rok juź nikt

   Usuń
  3. Księdza przyjmuję jako urzędnika kościelnego, ani jako księdza "boskiego". Zresztą w domu, jak byłem dzieckiem to zawsze tak było. Bardzo chętnie przyjmuję księdza, bo nie ma rozmowy na temat Boga czy innych kościelnych, kościoła itd.

   Usuń
  4. Ksiądz Proboszcz z Godkowa jest dobrym i oddanym Kapłanem, a do tego bardzo pomocnym i życzliwym człowiekiem.

   Usuń
 8. Niech jeszcze bardziej głoszą prawicową nienawistną ideologię, to jeszcze mniej ludzi będzie chodziło do kościoła. Niech jeszcze bardziej pchają się do polityki, a z kościołów będzie się robiło dyskoteki jak w Irlandii.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ma się czemu dziwić, sami księża od kościoła odpychaja, a pedofilia?

  OdpowiedzUsuń
 10. Upadł Babilon Wielki a wraz z nim wszelką niegodziwośc, Wielką metropolia na której zysk czerpali wszyscy obłudnicy ,czas na osąd uciekajcie wszyscy z niej , jeśli niechcecie być udziałem jej grzechów

  OdpowiedzUsuń
 11. Trzeba dużo modlitwy!!!!
  Proszę zastanów się znów jedno" Zdrowaś Mario" w intencji ojczyzny,rodziny
  Nie narzekaj ale pomódl się chwilkę!!
  Błogosławieństwa Bożego dla wszystkich!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Trzeba modlitwy!!!!
  Czym jest modlitwą pytam Ciebie?
  Jeszcze błogosławieństwa udzielasz ooooo jeszcze trochę to wyźszy będziesz od BOGA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Modlitwa bracie to rozmowa z Bogiem
   A udzielenie błogosławieństwa Bożego to jakby złożenie bożych życzeń
   I na koniec powiem Ci jestem marnym nędznym grzesznikiem i dziękuję Bogu że mojemu życiu nadaje sens!!

   Usuń
 13. Nie mogę i nie chcę stać obojętnie wobec oskarżeń, które padły pod adresem proboszcza parafii Grzybno.Jest to wierutne kłamstwo. Ośmielam się stwierdzić,że ta parafia nie miała jeszcze proboszcza, jednocześnie gospodarza,ktory byłby tak zaangażowany i oddany temu co robi,prawdziwie powołany,skromny i bezinteresowny.
  Proszę księdza, by nie przejmował się złośliwymi komentarzami,które są niczym w porównaniu z tym czego dokonał dla tej parafii i jej wiernych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro jesteś takim/ą obrońcom to warto podać swoje imię u nazwisko

   Usuń
  2. Może i dobrym gospodarzem jest i dba o kościół ale ludzi do tego zadbanego kościoła nie potrafi przyciągnąć.Wiadomo że ksiądz ma swoich zwolenników i przeciwników ale gdy sam słyszałem w kościele jak obraża małe dziecko bo czegoś nie wiedziało to aż się we mnie zagotowało. Być może sam się nie spostrzegł że uraził to dziecko i to dla niego norma ale niech na przyszłość bardziej dobiera słowa bo właśnie takim postępowaniem zniechęca nawet dzieci do siebie.

   Usuń
  3. Bezinteresowny? Chyba mało wiesz...Pewien człowiek poszedl zwyczajnie z księdzem porozmawiać i wyjawić mu swoje rozterki, poradzić się go jako osoby duchownej i wiesz co się stało... Za jakiś czas wszyscy ze wsi wiedzieli o tych rozterkach. Dodam że chodzi tu o poważnego dorosłego człowieka który kompletnie nie dzieli się z nikim swoimi problemami a księdzu po prostu ufał... Niepotrzebnie.

   Usuń
  4. Co niektórzy w Grzybnie będą płakać za takim proboszczem co mają. Prawdziwy gospodarz dbający o całą parafię.

   Usuń
  5. Ksiądz płakał na kazaniu to i obrońcy od razu się pojawili. Super ;)

   Usuń
 14. A pisząc te obelgi uważasz że nie musisz się przedstawiać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uhaha , jest dobrze a bedzie jeszcze lepiej , a BOGA szukajcie wokol siebie , w pieknej przyrodzie , w polach i lasach , tam jest 100 procent Boga a nie w kosciolach i tych bohomazach na oltarzach ktorym sie klaniacie Dla wszystkich oburzonych oswiadczam ze jestem wierzacy

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak się kościół przestanie zajmowac polityką, to może i się frekfencja zwiększy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Kosciol i brzuchaci panowie w tych swoich kolorowych sukieneczkach i czapeczkach przyczyniaja sie do dewastacji panstwa ,dla poteznych dotacji od panstwa nic nie robia aby sprzeciwic sie dalszemu podzialowi spoleczenstwa, sianiu nienawisci i sabotowaniu kraju przez obecny rzad, bo czymze jest zawlaszczanie coraz to kolejnych rejonow, niszczeniu samorzadu a w efekcie przez wlasna zachlannosc sami sie unicestwia , czy ci wierni parafianie, te glupie owieczki tego maja nie widziec?

  OdpowiedzUsuń
 18. Same bzdury o ksiedzu z Grzybna

  OdpowiedzUsuń
 19. Satanizm rzymsko-katolicki w odwrocie? To super bo pewnie dzięki temu więcej ludzi przybliży się do Boga.

  OdpowiedzUsuń
 20. Dajcie spokój z tym księdzem z Grzybna.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza