Gmina chce kupić nowe wozy strażackie. Pierwszy trafi dla jednostki OSP Brwice [video]


Gmina Chojna złożyła wniosek o zakup średniego samochodu ratowniczo — gaśniczego dla jednostki OSP Brwice. Urzędnicy planują już zakup kolejnych pojazdów w przyszłych latach. 

- (...) jesteśmy po spotkaniu z komendantami straży pożarnej i mamy ustalony harmonogram jak będziemy odnawiać cały właściwie sprzęt i wyposażenie straży pożarnej. W tym roku złożyliśmy na Brwice, ale w kolejce są jeszcze jednostki z Lisiego Pola, Chojny i jednostka OSP z Mętna, tak ustaliliśmy kolejnośćpowiedziała burmistrz Barbara Rawecka podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej. 

Gmina chce dołożyć do zakupu samochodu dla jednostki w Brwicach kwotę 200 tysięcy złotych. Wciąż są problemy z zakupem ciężkiego wozu ratowniczo — gaśniczego dla jednostki OSP Nawodna. Kolejny raz w przetargu oferenci zaoferowali wyższą kwotę od tej przeznaczonej na zakup. Wszystko powinno się wyjaśnić w najbliższych dniach.

Średni wóz ratowniczo — gaśniczy to koszt około 800 tysięcy złotych, z kolei koszt ciężkiego wozu to wydatek ponad jednego miliona złotych. Do tych kwot należy doliczyć uzbrojenie samochodu, czyli zakup podstawowego wyposażenia takiego jak węże strażackie, prądownice czy rozpieraki. 

W ubiegłym roku strażacy z Chojny mieli najwięcej wyjazdów wśród wszystkich jednostek OSP w powiecie gryfińskim (180 interwencji). 

OSP Lisie Pole wyjeżdżało do zdarzenia 36 razy w ciągu roku, OSP Brwice 19 razy a OSP Mętno miało trzy wyjazdy przez cały rok. Wszystkie trzy jednostki nie należą do Krajowego Systemu Ratowiczno — Gaśniczego.

W ubiegłym roku gmina Chojna zakupiła nowy ciężki wóz ratownicy — gaśniczy dla jednostki OSP Krajnik Dolny (na zdjęciu u góry) za ponad milon złotych. Strażacy z Krajnika Dolnego są w KSRG, w 2019 roku wyjeżdżali do akcji 29 razy.

Redakcja

10 Komentarze

 1. Kupic w zamian za szkołe w Brwicach

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie to samo chciałem napisać! Baśka chce dać ciasteczko i przy okazji solidnego kopniaka mieszkańcom Brwic. No cóż, jak sie coś daje z nie swoich pieniedzy , to ona zawsze pierwsza nadstawić pierś po medale. Teraz widac jak potrafi traktowac innych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co ma się wyjaśnić w sprawie OSP Nawodna!?? Brakuje nie spełnia 30tys. a wielką pani burmistrz ciągał tylko gada że gminę nie stać żeby tyle dołożyć!!! Śmiech normalnie i kabaret!!! Dla krajnika dołożyła prawie 200tys bo ja Michnio na rękach nosił a tu brakuje!! Obu tak dalej i spotkamy się na referendum

  OdpowiedzUsuń
 4. A jednostka OSP NAWODNA już wystarczająco dostała nie dość że remiza z którą w całości pokryta jest z budżetu gmin tj. 1mln 600tys to jeszcze teraz samochod za przeszło 1mln 200tys. Wydaje mi się dobrze że nie chce dołożyć im więcej. Czyżby szykowalo się kolejne referendum zaraz po gminie Widuchowa?? Jestem ciekaw co z tego wyjdzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ty tepaku wypisujesz za bzdury. Poczytaj dokładnie treść dofinansowania a później rzucaj kwotami...a nawiasem mówiąc to nie chce komu dołożyć? IM?? Przecież idioto ten samochód ma służyć ludziom całej gminie i nie tylko a nie na parady! Osłabia mnie poziom rozumowania twojego...a wiesz ile wyniesie kara dla gminy jeżeli nie dotrzyma się warunków dofinansowania?? Nie wiesz bo za głupi jesteś...

   Usuń
  2. Jak by miał służyć obywatelom to nie musiałby być to z górnej półki samochód bo ktoś chce sobie podnieść prestiż, dobrze wiem jakie jest dofinansowanie i reszta spraw związanych z zakupem samochodu jak i remizy. Moim zdaniem ów samochód powinien znajdować się w Chojnie nie w nawodnej. Co do kar również wiem ile wynoszą. Ale nie będę już z tobą dyskutować na ten temat. Wyraziłem swoje zdanie na ten temat i kończę z tobą rozmowę.

   Usuń
 5. Brawo, a kiedy Chojna dostanie samochód za wysłużonego Jelcza? Po Jeleninie, czy Strzelczynie, a może po Granicznej? Widocznie statystyka wyjazdów w Osp Chojna (6 miejsce w województwie), jak i dobra renoma jednostki również nie robi na władzach gminy żadnego wrażenia. Całe szczęście, że większość tych chłopaków się nie zniechęca. Pamiętajcie druhowie strażakiem się jest, a burmistrzem się bywa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Samochód który ma zostać zakupiony OSP NAWODNA powinien zostać zakupiony dla jednostki z Chojny bo jak to poprzednik napisał że względu na statystykę, ale w zaistniałej sytuacji trzeba zadać sobie pytanie czy potrzebny jest drugi ciezki samochód w gminie i kolejny wydatek przeszło 1mln zł. Czy nie lepiej zakupic do jednostki w Chojnie drabine?? Skoro już ciężki będzie w Nawodnej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niech kupią nowego kamaza idealny dla tych ludzi którzy nic nie szanują tylko u nas parcie na ścianie i inny zachodni chłam jakos na południu Polski mogą jeździć nowymi kamazami

  OdpowiedzUsuń
 8. A.myslisz że nowy Kamaz w takiej samej zabudowie i specyfikacji będzie tańszy od planowanej Scanii?? Jeżeli tak to się grubo mylisz...

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza