Reklama [góra]


Które samorządy zdecydują się na otwarcie przedszkoli?


Od 6 maja br. przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego mogą być otwarte. Ostateczną decyzję o zapewnieniu opieki nad dziećmi podejmą organy prowadzące. 


Przedszkola prowadzone przez samorządy będą od środy działać w Chojnie, Baniach. Wciąż zamknięte pozostaną przedszkola w Trzcińsku Zdroju, Gryfinie i prawdopodobnie w Mieszkowicach. Decyzja nie zapadła jeszcze w gminie Widuchowa. 

- Przedszkole Miejskie „Leśne Skrzaty” oraz odziały przedszkolne w szkołach pozostaną dalej zamknięte. Decyzja o zamknięciu placówki obowiązywać będzie do czasu otrzymania jednoznacznych wytycznych od Państwowej Inspekcji Sanitarnej i realnej możliwości spełnienia ich. Zdrowie naszych dzieci, ich rodziców oraz pracowników jest najważniejsze. O dalszych decyzjach organu prowadzącego będziemy na bieżąco Państwa informować - poinformował w komunikacie Bartłomiej Wróbel, burmistrz Trzcińska Zdroju.

Decyzja o wznowieniu działalności przedszkola nie zapadła jeszcze w gminie Widuchowa. Poznamy ją prawdopodobnie w poniedziałek.

- Pierwszy krok to konsultacje z rodzicami. Do poniedziałku dyrektorzy mają ustalić po indywidualnych rozmowach telefonicznych z rodzicami, faktyczną liczbę dzieci, która miałaby wrócić do placówek. Czekamy również na szczegółowe wytyczne ekspertów i epidemiologów co do procedur sanitarnych, które należy wprowadzić w trosce o zdrowie i życie dzieci oraz opiekunów. W poniedziałek na podstawie zebranych danych będzie omawiana sytuacja i wówczas podejmę decyzję. Przede wszystkim jednak bezpieczeństwo i troska o zdrowie moich mieszkańców będzie dla mnie priorytetem - powiedziała nam wójt Widuchowej Anna Kusy-Kłos

Bezpieczeństwo dzieci i kadry sprawującej opiekę 

Ministerstwo zaleca aby jedna grupa przedszkolna przebywała w wyznaczonych i stałych salach. W miarę możliwości w mniejszych grupach niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN. Grupa przedszkolna powinna obejmować dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Z sal powinny zostać usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki.

Zgodnie z wytycznymi GIS prosi się rodziców, by nie przyprowadzali dzieci z objawami chorobowymi. Do placówki nie można posłać także dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę. Podobne zasady bezpieczeństwa dotyczą również personelu. Podczas wykonywania swoich czynności na terenie placówki nie musi on zakrywać ust i nosa. Z uwagi na bezpieczeństwo kadry rząd sugeruje, by do opieki nad dziećmi nie byli angażowani nauczyciele i pracownicy przedszkola powyżej 60. roku życia.

Każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny, w tym płyn do dezynfekcji umieszczony w widocznym miejscu przy wejściu do budynku. Placówki powinny również posiadać pomieszczenia potrzebne do izolacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

32 komentarze:

 1. Skoro dzieci do przedszkola to rodzice do pracy (niektórzy za granicę bo można)A dzieci z kim ?Z dziadkami .Czy to ma sens.Czy to jest odpowiedzialne???????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w skandynawii takiego problemu nie ma przedszkola funkcjonują a dzieci i rodzice mają się dobrze... wirus może i jest ale nikt go poza lekarzami nie widział!

   Usuń
  2. No i też poza tymi, którzy zmarli walcząc z nim.

   Usuń
 2. epidemiolodzy, profesorowie apelują żeby nie puszczać dzieci do przedszkoli.. W największych miastach ich nie otwierają,a w Chojnie ?? PATOLOGIA

  OdpowiedzUsuń
 3. Też mama...1 maja 2020 12:43

  To, że otworzą, cóż odgórny wymóg... Dziwić się trzeba rodzicom, którzy zaprowadzą dzieci do przedszkoli. Narażając tym samym własne dzieci, siebie, pracowników oświaty oraz ich rodziny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś wirusologiem? Czy jakie masz wykształcenie? Pretensję to do rządzących że są amatorami gdzie teraz te dwie duże bańki zamiast na TVPiS to na szpitale i sprzęt medyczny by się przydały! Od nie oglądania telewizji jeszcze nikt nie umarł a na różne choroby tak!
   Po prostu w przedszkolu czy szkole trzeba się zachowywać i dostosować do przepisów... gdzie u większości jest z tym problem jak można na co dzień zauważyć!

   Usuń
  2. Wirusologiem nie jestem.
   Za to ty znawca środowiska przedszkolny - szkolnego...
   To powiedz jak zachować dystans pomiędzy dziećmi? Jak dezynfekowac zabawkę po jednym dziecku, by mogło się nią bawić drugie?

   Usuń
  3. Też mama - masz rację. To, że rodzice nie myślą o bezpieczeństwie swoich dzieci czy rodzin to ich problem. Ale, że nie myślą o pracownikach przedszkoli czy szkół, ich rodzin, ich dzieci... To dopiero godne zastanowienia!

   Usuń
  4. PRAWDA!!!

   Usuń
 4. Przedszkolno - szkolnego miało być...

  OdpowiedzUsuń
 5. wiesz kim jest? durniem bez szkoły i pewnie bez dzietnym konio bijcą ;) ja zwykly anonimowy szary czlowiek apeluje do zwyklych rodzicow, którzy jeszcze mogą zostać w domu z dziećmi - aby to zrobili i poczekali na rozwój wypadków.. od 6 maja poczekajmy do 2 tygodni i się okaże czy był to dobry ruch, pozdrawiam rozsądnych rodziców :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ups.. przepraszam miał być hejt na tego anonima A nie na osobę 'TEZ MAMA..

   Usuń
  2. lepszy sorcie w hejcie i pluciem jadem to czujecie się jak ryba w wodzie... tego typu pretensje proszę kierować do władz państwowy czy lokalnych że są nieudolni i nie potrafią zaopatrzyć w odpowiednie środki dezynfekcji instytucje publiczne! najlepiej się wyżywać na kimś kto te błędy wam czy rządzącym wytyka! dzieci to małe myślące istotki ale z kogo mają brać przykład? z ojca co chla codziennie i matkę leje? z czym do europy?

   tatuś europejczyk

   Usuń
  3. Ależ z ciebie Europejczyk... No naprawdę szkoda aż komentować.

   Usuń
  4. Tatuś Europejczyk - a kto tu jadem pluje?

   Usuń
  5. mieszkamy i pracujemy w pełni demokratycznym kraju gdzie dzieci "różnej maści" już od jakiegoś czasu chodzą do przeszkoli i tu bynajmniej też na początku obawy mieliśmy ale państwo i samorząd lokalny w pełni wywiązuje się z tego na co idą moje podatki! nie mam żony polki bo nie chciałem nigdy żyć razem właśnie z takim pyskatymi babsztylami bez szkoły!

   tatuś europejczyk

   Usuń
  6. Brak słów...

   Usuń
 6. A co z nierozsądnymi rodzicami?

  OdpowiedzUsuń
 7. widzę właśnie jaki z Ciebie Europejczyk po twoich komentarzach, brawo chłopie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A Moryń??????Interpretacja przepisów?????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Burmistrz Chojny popiera pis dlatego otworzyła przedszkole tak jak jej nakazali!

   Usuń
  2. Nic Ci chyba do tego kogo popiera, co?

   Usuń
  3. Skoro jest politykiem i osobą publiczną to jest mi do tego! Jakoś inni samorządowcy mają własne zdanie i nie otwierają jutro!
   Dlatego na nią już nie zagłosuje bo faktycznie zawiodłam się! A myślałam że się coś bardziej zmieni w mojej gminie! A tu dalej układy układziki!

   Usuń
  4. JUTRO TO RACZEJ NIKT NIE OTWIERA. BO JUTRO JEST 4 MAJA. A ODGÓRNIE JEST, ŻE OD 6 MAJA!!!
   WIĘC NIE PISZ GŁUPOT!

   Usuń
  5. Nie pluj nie pluj pomyliłam się! Każdemu może się zdarzyć! Co w urzędzie pracujesz że tak jej bronisz!!!! Pamiętacie wszyscy że my mieszkańcy gminy Chojna PŁACIMY ZA WASZE CIEPŁE POSADY!!!!!!!!!!!!!!!!
   A kiedy w końcu podatek dostanę do zapłaty???

   Usuń
  6. I znów pomyłka... Nie jestem z urzędu... Musisz uważać co piszesz. A nie zgadywać..

   Usuń
  7. Ja swój podatek odebrałem. Wystarczy zadzwonić do gminy. Podać ci numer?

   Usuń
  8. Czy jest na sali cwaniak? To proszę na zewnątrz to po męsku pogadamy!
   Skończy wam się te koryto piso pojeeby! Będą mi tu żonę opluwać!
   Dla mnie to w burdelu możesz nawet pracować stara ku...!

   Usuń
  9. PRZYKRO CZYTAĆ TE WYPOCINY POPLECZNIKÓW BURMISTRZ! TO DO PODATKÓW MOŻNA SIĘ DODZWONIĆ GDZIE MNIE MAMY TAKIEGO OBOWIĄZKU! A W TEMACIE UDOSTĘPNIENIA NASZYCH DANYCH DLA PISO BOLSZEWIKÓW TO JUŻ NIE MOŻNA SIĘ DODZWONIĆ! NAWET NA MEJLE NIE ODPOWIADAJĄ!
   EWIDENTNIE ŁAMIĄ NASZE POLSKIE PRAWO! TO MA BYĆ BURMISTRZ? A TA CAŁA RADA MIEJSKA TO TYLKO PRZYTAKUJE I MACHAJĄ GŁOWAMI JAK PIESKI! SZYBKA SESJA I KASA SIĘ ZGADZA! OBYŚCIE TE PIĘĆ LAT WYTRWALI!
   JAK PRZEDSZKOLE PRZYGOTOWALIŚCIE NA PRZYJĘCIE Z POWROTEM DZIECI??? MOŻE O TYM SIĘ WYPOWIEDZCIE A NIE TYLKO ATAKUJECIE NORMALNYCH LUDZI CO ZA WASZE PENSJE PŁACĄ! A ZA PODATEK ZA TEN ROK TO MOŻE W PRZYSZŁYM ZAPŁACĘ PRZECIEŻ PROSIĆ SIĘ NIE BĘDĘ!

   Usuń
 9. Masz prawo głosować na kogo chcesz. Więc po co te żale?!

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.