Reklama [góra]


Czy grozi nam susza? Przedstawiamy aktualny raport hydrologiczny
Na terenie powiatów gryfińskiego i myśliborskiego nie ma obecnie zagrożenia hydrologicznego - tak wynika z najnowszych danych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.Opady, które miały miejsce w ostatnich tygodniach wpłynęły pozytywnie na wilgotność gleby. Jednak zagrożenie suszą jest wciąż bardzo wysokie.

Długotrwały okres bez opadów. może doprowadzić do  znacznego wyczerpania zasobów wodnych w dorzeczu. Stan wody w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Najbardziej niebezpieczna sytuacja jest w Gozdowicach gdzie stan wód ma 226 cm.

Cykl suszy dzieli się na cztery etapy

Susza atmosferyczna – brak opadów (przez 20 dni), wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza, przyczyną jest antycyklonalna (wyżowa) cyrkulacja atmosferyczna, powodująca napływ ciepłych i suchych mas powietrza.

Susza glebowa – oznacza niedobór wody dostępnej dla roślin, na tym etapie suszy obfite opady powodują szybkie uzupełnienie zasobów wody w strefie aeracji.

Susza hydrologiczna – zmniejszone zasoby wodne powierzchniowe i podziemne, późniejsza regeneracja wód podziemnych jest długotrwała.

Susza hydrogeologiczna – jest następstwem przedłużającej się suszy hydrologicznej. W tym okresie zwierciadło wód gruntowych obniża się w stopniu uniemożliwiającym korzystanie ze studzien kopanych i płytkich wierconych – wysychające studnie. 3 komentarze:

 1. Susza nam nie grozi, susza jest już trzeci rok z rzędu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od 5 lat jest ale... piso-ruska susza!

   Usuń
 2. U was jest susza, a na południu mamy już dość deszczu. Mogłoby teraz być na odwrót.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.