Reklama [góra]


Minister Zdrowia ogłosił strategię walki z pandemią koronawirusa na jesień


Minister zdrowia przedstawił strategię walki z pandemią koronawirusa na jesień. Zakłada ona między innymi zmianę roli lekarzy rodzinnych i uporządkowanie komunikacji z pacjentami.

Zmienić ma się podejście do testowania i leczenia. Osoby ze szczególnych grup ryzyka, które wybierają się np. do uzdrowisk lub są przyjmowane do DPS-ów i ZOL-ów, będą testowane nawet jeśli nie będą wykazywali objawów zakażenia. 

Pacjenci z podejrzeniem koronawiursa mają być również kierowani w pierwszej kolejności do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz rodzinny będzie mógł nas skierować na badanie na obecność koronawirusa. Dalej możliwe będzie skierowanie do specjalistów.

Ministerstwo zapowiedziało również zwiększenie dostępności do punktów drive thru, sieć ma zostać rozbudowana a punkty mają pracować dłużej. Znikną również szpitale jednoimienne. 

- W pierwszym etapie walki z pandemią powołując chociażby sieć szpitali jednoimiennych wiedzieliśmy, że procent ich wykorzystywania w pierwszych dniach czy miesiącach był bardzo niski. W tej chwili możemy powiedzieć, że wiedząc więcej, mając świadomość, z jaką skalą ryzyka mamy do czynienia, te nasze decyzje mogą być bardziej dopasowane do poziomu zagrożenia - doprecyzował szef MZ.

Nadal będą działały izolatoria i karetki wymazowe. Jeśli lekarz POZ będzie chciał zgłosić wizytę domową i zrobić test, to wtedy taka karetka będzie wysyłana na miejsce.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.