Reklama [góra]


Koniec mandatów za brak dokumentu prawa jazdy. Nie trzeba będzie mieć dokumentu przy sobie

Od 5 grudnia zniesiony zostanie obowiązek wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy. Ważny dokument będziemy mogli wyświetlić w aplikacji mObywatel w telefonie. 

Do tej pory za brak dokumentu prawa jazdy można było zostać przez policję ukaranym mandatem w wysokości 50 złotych. Od soboty 5 grudnia dokumentu nie będziemy musieli mieć przy sobie. 

- Od 5 grudnia nie będziemy musieli mieć przy sobie prawa jazdy, tak jak nie ma już konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy polisy ubezpieczenia OC- mówił kilka dni temu Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Już teraz w aplikacji mObywatel możemy wyświetlić swój dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, legitymację szkolną lub studencką oraz e-receptę. Cyfrowe prawo jazdy to początek zmian dla kierowców ponieważ nowelizacja prawa o ruchu drogowym, wprowadza też kilka innych ułatwień dla kierowców, które będą wchodzić w życie w różnych terminach.

Kierowcy nie będzie m,in. obowiązywać wymiana dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu wszystkich rubryk z terminami badań technicznych. Nie będzie trzeba również wydawać karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Nabywca auta używanego będzie też mógł zachować jego dotychczasowy numer rejestracyjny bez względu na powiat. Będzie można też odzyskać na stacji kontroli pojazdów dowodu rejestracyjnego zatrzymanego elektronicznie przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Do tej pory tego typu sprawy można było załatwić tylko i wyłącznie w urzędzie.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.