Chojna: przedsiębiorcy chcą podobnej pomocy jak w innych gminach

Już blisko rok restauracje i hotele nie mogą normalnie funkcjonować. Pandemia covid-19 znacznie utrudniła życie przedsiębiorcom. Rządowa pomoc to jedno, w niektórych gminach naprzeciw właścicielom restauracji, pubów czy hoteli wyszli samorządowcy, tworząc własne programy pomocowe. 

Między innymi radni Rady Miejskiej w Dębnie i Trzcińsku Zdroju podjęli uchwałę o zwolnieniu i zwrotu części opłat od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Pisaliśmy o tym w artykułach W tej gminie przedsiębiorcy będą zwolnieni z opłat za sprzedaż alkoholu oraz Kolejna gmina zwalnia przedsiębiorców branży gastronomicznej z opłat koncesyjnych za alkohol.

O podobną pomoc dopytują przedsiębiorcy z gminy Chojna. W restauracjach, barach czy pubach od kilku miesięcy nie można przyjmować klientów, a więc alkohol nie jest praktycznie sprzedawany. Jedna z firm napisała w tej sprawie pismo, którego adresatem jest burmistrz Barbara Rawecka i przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Karwan. 

- (...) zwracamy się z zapytaniem do Pani Burmistrz Gminy Chojna oraz Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chojnie, czy jeśli restauracja nie może być czynna, bo rząd wydał taką decyzję, to, czy nasze miasto wprowadziło np. zwolnienie z wpłaty III raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych ? Ponieważ jest to opłata wnoszona na rachunek gminy, której celem jest przeznaczenie tych środków na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych, gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, to władze gminy mogłyby wprowadzić odpowiednią ulgę w tych opłatach dla przedsiębiorców, którzy z racji zamknięcia lokali pozbawieni zostali dochodu z tytułu sprzedaży alkoholu - czytamy w liście do władz miasta. 

Odpowiedź z gminy nadeszła po ponad dwóch tygodniach i zawierała informację o tym, że Rada nie podjęła takiej uchwały. 

W związku z kilkoma innymi głosami przedsiębiorców, którzy zwrócili się do naszej redakcji, przesłaliśmy do władz miasta kilka pytań dotyczących pomocy dla osób prowadzących działalność gospodarczą, których dotknął kryzys związany z pandemią covid-19. 

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza