Rajd rowerowy i ekologiczny piknik w Siekierkach [video]


Zapowiada się niesamowita sobota na dwóch kółkach! Rajd rowerowy do Siekierek, oficjalne otwarcie mostu, mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. – To będzie aktywny dzień. Warto poznać jeden z turystycznych hitów Pomorza Zachodniego. Dla zdrowia i dla pięknych widoków warto zwiedzać region na rowerach – zachęca marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

O tym, że naprawdę warto wybrać się na południe województwa, świadczy zainteresowanie sobotnim wydarzeniem w Siekierkach i rowerowym pociągiem organizowanym przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. 100 darmowych biletów rozeszło się błyskawicznie. Uczestnicy wycieczki musieli pokazać, że naprawdę kochają rower i Pomorze Zachodnie – pochwalić się zdjęciem wykonanym na jednej z regionalnych tras. A teraz mogą się już szykować do weekendowej eskapady.


Specjalny skład odjedzie w sobotę o godz. 9.15 ze stacji Szczecin Główny. O godzinie 10.07 ma być w Godkowie, skąd o godz. 10.30 wyruszy rowerowy rajd do Siekierek. Kilkanaście kilometrów po idealnie równej ścieżce pokonają nawet niedoświadczeni cykliści. Bardziej zaprawieni, dysponujący własnym transportem, mogą dotrzeć autem np. do Trzcińska-Zdroju, tam przesiąść się na rower i przejechać 37 km do polsko-niemieckiej granicy.

Na piknik w Siekierkach zaproszeni są nie tylko rowerzyści. Samochodami również można wygodnie dojechać na miejsce, zaparkować np. przy starym dworcu i przespacerować się w okolice mostu.

Oficjalne otwarcie polskiej części zmodernizowanej przeprawy Siekierki – Neurüdnitz zaplanowane jest w południe, a o godzinie 13 rozpocznie rodzinny piknik ekologiczny - malowanie budek lęgowych, obserwacja ptaków, opowieści o puchaczu Bubo Bubo i innych unikatowych gatunkach zamieszkujących starorzecze Odry. Atrakcje będą nie tylko dla najmłodszych – planowane są m.in. warsztaty „Niesamowita historia roweru” i joga na moście.

- To będzie aktywny dzień. Warto poznać jedną z największych atrakcji Pomorza Zachodniego. Dla zdrowia i dla pięknych widoków warto zwiedzać region na rowerach – zachęca marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Siekierki przyciągają miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Codziennie można tu spotkać turystów, tu zaczyna się Trasa Pojezierzy Zachodnich, najdłuższa velostrada w regionie. Wzdłuż Odry biegną popularne szlaki. W przyszłym roku, kiedy zostanie otwarta niemiecka cześć przeprawy, Siekierki – Neurüdnitz staną się najpiękniejszym w Europie rowerowym przejściem granicznym – zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz.

Nowa funkcja dawnego mostu kolejowego

Przeprawa przez Odrę Siekierki – Neurüdnitz została zbudowana pod koniec XIX wieku. Była częścią ważnego korytarza transportowego z i do Berlina. W 1945 roku została zniszczona przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie mosty tworzące przeprawę (ponad 700 m) odbudowano, ale wykorzystywano je tylko podczas manewrów wojskowych. Ponowne otwarcie, przystosowanie ich do obsługi ruchu turystycznego to inicjatywa polskich i niemieckich samorządowców. Inwestycja została w 85 procentach sfinansowana z programu Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia /Polska 2014 – 2020, a także środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminy Cedynia. Wartość prac po polskiej stronie: 11 mln 791 tys. zł brutto. Projekt nadzorował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Po renowacji dawny kolejowy most odsłonił nowe, piękne oblicze. Stalowa konstrukcja została oczyszczona, zabezpieczona przed korozją i pomalowana (zużyto ok. 7 ton farb), zamontowano na niej efektowną platformę widokową, odrestaurowano dwa przyczółki, przygotowano miejsca odpoczynku z ławkami i stojakami na rowery, wykonano nowoczesne oznakowanie. Płyta konstrukcyjna kładki rowerowej została wykonana ze specjalnych płyt kompozytowych o wysokiej odporności na wilgoć i trudne warunki atmosferyczne.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza